39,0 TL
Standart Teslimat : 21 Mayıs - 24 Mayıs
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Kızıla Boyalı Saçlar Kitap Açıklaması

 


"Taksitle kitap sattığı bir kız vardı. Ona ha bire kitap götürüyordu ama o hiç ödeme yapmıyordu. Bir sabah Aleka'nın, yirmi bin drahmiden fazla tutan kitap alışverişi yaptığının farkına vardığında durumun ciddiyetini anladı. 'Aleka neler oluyor? Babana birkaç kuruş vermesini söylesene,' dedi. 'Benimle evlen, ödeşelim. İster misin?' dedi Aleka da. Bu dünyada her şeyi doğal karşılayan Luis kabul etti. 'İsterim,' dedi."

14 yıl önce Türkçede ilk yayımlandığında kısa sürede en çok okunan kitapların başına yerleşen, yine kısa sürede 100.000'den fazla okura ulaşan Kızıla Boyalı Saçlar'ın sıradışı kahramanı Luis, kendini özgürlüğe adamış, bir insana, bir işe, bir yere kesinlikle bağlı kalmak istemeyen, kafasına eseni yapan, hayallerinin peşinden koşan sevimli bir serseri.
Zorbalar, serseriler, fahişeler, genelevler, kenar mahalleler, gecekondular, erkek delisi kadınlar, kadın delisi erkekler, üçkâğıtçılar, küçük burjuvalar, eski solcular, dolandırıcılar bu kitabın dokusunu oluşturuyor. Bir dönemin ve insanlarının resmini çizen Kızıla Boyalı Saçlar; okuru kışkırtıyor, gözlerini gerçek hayata, hayatın gerçeklerine çevirmesini sağlıyor. Yalın ve mizah dolu bir anlatım; egemen sisteme ve sistemin savunucularına, benimseyenlerine karşı gözü pek, alaycı, sert bir eleştiri.

Yazarının tanımıyla "Kızıla Boyalı Saçlar insan özgürlüğüne yazılmış bir övgü." Her birimiz içimizden Luis gibi olmayı biraz arzular, ama onun gibilere imrenmekle, öykünmekle kalmaz mıyız?
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 456

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kırmızı Kedi

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

19.02.2015

Yaşamın İçinden

Yunan Edebiyatından örnekleri seviyorum. Kültür olarak birbirimize yakın olduğumuzdan sanırım anlatılanları kendime yakın hissediyorum. Bu romanda da isimleri uyarla hiç bir şeyi değiştirmeden sanki bir Türk romanı okuyor izlinimine kapılabilirsin. Buna siyasi tarihimizin çalkantılı dönemleri de dahil. Orada da darbeler,muhtıralar vs. ,bizde de 12 Mart,12 Eylül vs. yaşanmış. Sömürgeci devletlerin onlara yaşattığı ile bizlere yaşattıkları da birebir aynı. Anlatımının duruluğu,kolay okunması,yaşamın içinden her dönemde yaşananları tüm içtenliği ile yansıtması insanı kendine bağlıyor. Tek bir şeye takıldım: Neden adı "Kızıla Boyalı Saçlar". Martha romanın büyük bölümünde yan karakter olarak duruyor,kahramanı Luis olduğu halde,sonlara doğru Martha´nın saçını kızıla boyatmasından yola çıktığından olsa gerek bu ismi koyması bana yanlış göründü. Albert Camus´nun Başkaldıran İnsan kitabına gönderme olacak şekilde "Başkaldıran Luis" düşünülebilirdi.

21.11.2014

farklı

ahmet necdet sezer´in kitap fuarında satın alırken televizyonlar vermişti. okudukça kaybettiğim (araklanan) kaybettikçe tekrar alıp okuduğum kitap.    

04.08.2014

özel bir kitap

eskişehirde insancıldan almıştım. bitirdikten sonra gittim raftaki diğerini de aldım. OM yayınlarından çıkmıştı o baskı. ben sadece ÿ"okurumÿ" o yüzden edebi açıdan değerlendiremeyeceğim, ama hatırladıklarım kadarıyla ne kadar dağınıksa bir o kadar isyan barındıran bir hayat, ne kadar ezikse o kadar içinde karmaşık duygular taşıyan bir insan ve gündelik hayatta nefret edeceğiniz bir grup insana yazılan bir mektup. Luis her ne kadar eleştirilecek bir adam olsa da sizin bizim yerimize, yaşayamacağımız çok şeyi yaşayıp  izletiyor. Anlatıcının herşeye rağmen harekete geçemeyişi ve Luis´ in her fırsatta onu başka maceraya sürükleyip harekete geçirme çabaları hem geçmişe yönelik keşkeleri sorgulatıyor hem de özgürlük hissini biraz daha yoğun yaşatıyor. Pişman olmazsınız.. .

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.