Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


Bu derûnî hayalleri izlediğim yıllar, hayatımın en önemli dönemleriydi. Diğer her şey buradan yola çıktı. (...) Tüm hayatım, bilinçdışından patlak veren gizemli bir çağlayan gibi, bazen beni yıkabilecek kadar güçlü olan bu akıntıyı anlamaya çalışmakla geçti. (…) Sonrası sadece sınıflandırma, bilimsel değerlendirme ve hayata tatbik etme. (…)
-C.G. Jung-

C.G. Jung'un 1957 yılında, ölümünden beş sene önce dile getirdiği yukarıdaki satırlar, 1914 ile 1930 yılları arasında Kırmızı Kitap üzerinde çalıştığı yılları anlatır. İsmi, Jung'un takipçileri tarafından seksen yılı aşkın bir süredir bilinse de eser, 2009 yılında yayımlanana kadar okuyucunun istifadesine sunulamadı.

Kitabın yayımlanması, psikoloji dünyasında büyük yankı uyandırdı. Arketip, kolektif bilinçdışı, persona, anima, animus gibi kavramlardan oluşan temel kuramının nasıl ortaya çıktığını Jung'un kendi kaleminden okuma fırsatı doğdu. Jung'un bu deneyimi psikoterapiyi, hastalıkların tedavisinden ibaret olmaktan çıkarıp kişiliğin yüksek düzeyde gelişmesinin bir vasıtasına dönüştüren "bireyselleşme sürecini" bizzat nasıl yaşadığını anlatıyor.

Modern tarihin hakiki vizyonerlerinden birini yaratan Kırmızı Kitap, ancak "katagoriler ötesi" diye nitelendirilebilir. İnsan olmanın ne anlama geldiğini araştıran bu kitap, psikanaliz tarihinin ötesine geçerek C.G. Jung'u Karl Marx, Georg Orwell ve tabii ki Sigmund Freud gibi devrim yaratan düşünürlerin arasına yerleştiriyor.
-Sara Corbett, New York Times-

Dante'nin İlahî Komedya'sı, Joyce'un Ulysses'si, Goethe'nin Faust'unda dile getirilenlerle örtüşen Kırmızı Kitap, Nietsche'nin Böyle Buyurdu Zerdüşt'üne bir cevap niteliğindedir. Nietsche'nin ileri sürdüğünün aksine "Tanrı ölmemiştir. O, insanın dışındaki dinî, millî ve siyasi yapılarda aranmak yerine tek tek bireylerin yaşamlarının içerisinde keşfedilmeli ve 'mücadele edilmeli'dir."
-B. Hill, amazon.com okuyucu yorumu-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 560

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kaknüs Yayınları

 

Puanlamalar

%75
%8,3
%16,7
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

29.04.2019

Must Read

İnsan, insan olmak hususunda bir derde düştüğünde inceleyeceği önce kendisi olacaktır. Bu durum kendinden içkindir..

12.12.2015

Başucu kitabım

Öncelikle kitabın basımı ile ilgili fikrilerimi aktarmak istiyorum. Kitabın cildi,çevirisi,verilen emek gerçekten saygıyı hakediyor. Özenle çalışıldığı belli oluyor kitabı elinize ilk aldığınızda. Kitabın içeriğine gelince,kitabı henüz bitirmedim. Aslında bitirmek istemiyorum. Bu kitap bir çırpıda okunacak bir kitap değil. Okudukça derinlere indiğimi hissediyorum. Soluk alıyorum belli bir süre,yaşamda yol alıyorum. Sonra kitap beni çağırdığında elime alıyorum onu,kaldığım yerden,-hayata tekrar geri dönmek için- devam ediyorum kitaba.

16.10.2015

Çeviri

Beklediğimi bulamadım açıkcası, çeviri tam alıp sizi götürecekken istediğiniz yere o noktada hevesiniz sanki kursağınızda kalıyor.. Bilgi çok verilmiş sanki risale-i nur okuyorsunuz.. Yazım hatalarıyla da cok karşılaştım açıkcası..

;
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız