17,6 TL
Standart Teslimat : 04 Ekim - 07 Ekim
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir Kitap Açıklaması

 

Epiktetos'a ait olan ve çevirmen Aslı Perker'in yayına hazırladığı Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir adlı kitapla Stoacı felsefenin kapılarını aralamaya ne dersiniz? Kendinize yaşamın anlamının ne olduğunu soruyorsanız, şu hayatta elinizde olanlarla olmayanları tartıyorsanız bu kitapta benzer soruları ve cevapları bulabilirsiniz. Gelin, sizi düşünmeye sevk edecek bu esere yakından bakalım.

 

"Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir" adlı kitabı neden okumalısınız?

Helenistik dönemde etkili olan Stoacı yaşam felsefesi; erken dönem, orta dönem ve geç dönem Stoa olarak üç tarihsel bölüme ayrılıyor. Bu kitapta felsefi fikirlerini okuyacağınız geç dönem Stoacılardan Epiktetos, doğaya uygun ve uyumlu yaşamayı savunması, azla yetinmeyi bilmesi ve haz peşinde koşmaktan geri durmasıyla öne çıkıyor. Bu yönüyle Helenistik dönemin bir başka ahlak felsefesi olan Hedonizm ile de çelişiyor. Stoacılar ve Kinikler azla yetinmeyi, doğanın bize verdiklerine razı gelmeyi önceleyerek yaşamayı tercih ediyorlar. Bunun en iyi örneği, Diyojen olarak kabul ediliyor. Sinoplu Diyojen'in asgari koşullarda, hatta bir fıçının içinde yaşadığı söyleniyor. Stoacı ahlak felsefesinin iki önemli ismi Seneca ve Marcus Aurelius gibi Epiktetos da mutluluğu kendi istek ve arzularının efendisi olmakta buluyor. Kitapta okuyacağınız üzere Epiktetos, insanın özgürleşme sürecinin ancak ve ancak akla uygun olmayan istek ve arzulardan kurtulmak yoluyla tamamlanabileceğini gösteriyor. Ona göre iyinin ve kötünün ne olduğunu bize kendi ahlaki bilincimiz yansıtıyor. İnsan bu ahlaki bilinçle yaşadığında erdeme ulaşabiliyor, erdemli yaşamak ise insanı mutlu kılıyor. Epiktetos, "Mutluluk nedir?", "İyi nedir?" gibi ahlak felsefesi ve insan felsefesinde çok tartışılan sorulara kitapta yanıt veriyor. Kitabı okuduğunuzda siz de kendi ahlak felsefenizi oluşturma yolunda bir adım atabilirsiniz.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Felsefesinde özgürlük kavramını işleyen ünlü filozof Epiktetos'un aslında azatlı bir köle olduğunu biliyor muydunuz? Peki; 50-130 yılları arasında yaşamış olan filozofun önceleri çok yoksul olduğunu ve öğretmenlik yaptığını, İmparator Domitian tarafından sürüldüğünü ve Yunanistan'da Epiros civarında bir okul kurduğunu biliyor muydunuz? Epiktetos, tıpkı Sokrates gibi yazılı bir eser bırakmaz, yalnızca konuşarak ders verir ve öğrencisi Arrianus onun düşüncelerini kaleme alır. Aynı Platon'un, hocası Sokrates'in düşüncelerini yazarak günümüze ulaştırması gibi.

 

Bu kitabı sevenler için önerilerimiz

Bu kitabı sevdiğinize göre ilk çağ ve Helenistik Roma felsefesine meraklı olabilirsiniz. Öyleyse size dönemin en önemli bilgelerinin kitaplarını da tavsiye edebiliriz. Aynı zamanda bir imparator olan Marcus Aurelius'a ait Kendime Düşünceler kitabını veya yine Aslı Perker'in yayına hazırladığı ve Diyojen'e ait düşüncelerin yer aldığı Sen Beni Aşağılayabilirsin Ama Ben Aşağılanmam adlı kitapları mutlaka okumalısınız.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

24.12.2020

Epiktetos

muhteşem bir kitap.. defalarca okunabilir..

09.12.2020

Epiktetos

Baş ucu kitabı olabilir. Net bir anlatım

13.08.2020

EPİKTETOS

Sağduyu musluğu açık oldukça, akıl bilgelik üretir, önyargılardan kurtuldukça en kıymetli hazine önüne yığılır bu yaşamda. Kim olduğunu unut evvela. Sonra içinde bilgeliği ara. Arzulara teslim olmadıkça, yenik düşmezsin hiçbir mecrada.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.