37,8 TL
Standart Teslimat : 10 Ağustos - 13 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Kemalist Devrim 2 - Din Ve Allah Kitap Açıklaması

 


Doğu Perinçek, Kemalist Devrim'in din ve Allah felsefesini araştırıyor. Elinizdeki kitap Cumhuriyet Devrimi ideolojisinin, din nedir, Allah nedir sorularına verdiği cevapları, İslamiyete bakış açısını ve laiklik anlayışını inceliyor. Atatürk'ün din, Allah ve İslamiyet konusundaki görüşleri kendi el yazılarıyla saptanıyor. Dahası, Atatürk'ün bu görüşlerinin Cumhuriyet Dönemi'nin resmi yayınlarına ve ders kitaplarına nasıl yansıdığı belirleniyor. Bugüne kadar Kemalist Devrim üzerine çok yazılmış çizilmiş, ancak din ve Allah konusuna hiç girilmemiştir. Doğu Perinçek, Kemalizmin kendi tarihini yazamayacağı bakış açısıyla gizlenenbu belgeleri ve kaynakları gün ışığına çıkarıyor. Ayrıca bu çalışma, Kemalist Devrim'in laiklik anlayışını, toplumsal süreçteki rolünü tartışarak incelemekte, eleştirmekte ve yeni bir tahlil getirmektedir.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 448

Baskı Yılı: 2014


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 281

Baskı Yılı: 2000


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kaynak Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

02.12.2009

başyapıt

Tarihi gerçekleri yayınlamak için gerçekten sağlam bir devrimci bilinç ve cesaret gerekiyor. Bunu bu topraklarda yapabilen az sayıdaki korkusuz aydından biridir Doğu Perinçek.
Kitabın giriş kısmında Türkiye yakın tarihinin mükemmel bir özeti bulunuyor. Fikri, siyasi ve ekonomik olarak bu yakın tarih kesidini kavrayabilmek için benzersiz bir metin olduğunu düşünüyorum.
Sonraki kısımlarda hem Atatürk'ün kendi elyazısıyla yazdığı eserlerdeki hem de Atatürk dönemi yönetici ve düşünce adamı sınıfının resmi kitaplarda yazdığı din ve Allah ile ilgili görüşleri yayınlanmış.
Sonuç kısmında ise devrimci aydınlara eşsiz bir ders niteliğinde bir analiz yapılmış. Dikkatle okunmasını tavsiye ederim.
Genel olarak bakıldığında ortaya bir başyapıt çıktığını söyleyebilirim. Başta aydınlarımız olmak üzere tüm halkımızın okumasını dilerim.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.