22,75 TL
Standart Teslimat : 24 Mayıs - 27 Mayıs
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Kavramların Evrimi Kitap Açıklaması

 


Düşünce dizgelerinin olduğu gibi, onların temellerinde yer alan kavramların da bir evrimi vardır. Bu evrim karşımıza düşünme biçimlerinin çeşitlenmeleri olarak çıkar ve bunların bir araya getirilmesiyle de felsefe tarihleri oluşur. Elinizdeki kitapta bazı kavramların ilkçağdan günümüze değin, önemli düşün insanlarınca yapılmış yorumlarını bulacak ve kavramların değişik dönemlerde nasıl bir evrimsel çeşitlenme ile gelişim geçirdiklerine tanık olacaksınız. Böylece farklı kavram yorumları aracılığıyla değişik bir felsefe tarihi araştırmasına da tanıklık edeceksiniz. Günümüzde bilgi, teknoloji, evrim, laiklik, terör, sömürü, küreselleşme, özgürlük gibi çok sık kullanılan kavramların tarihsel perspektif içinde değişik anlamlar taşıdıklarını görerek kendi yorum ve değerlendirmelerinizde daha dikkatli davranacak ve doğruya daha kolay ulaşacaksınız. Tezli sözlerin bir birikimi olan felsefe, insanın kendisinin yarattığı kültürün bir parçası ve aynı zamanda insanlığın evren serüvenindeki düşünmesinin bir aynasıdır.

Bu kitap söz konusu aynanın bir kesiti olarak görülmelidir.



Sayfa Sayısı: 576

Baskı Yılı: 2008


Dili: Türkçe
Yayınevi: Say Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

30.04.2010

NEJAT BOZKURT'TAN, KAVRAMLARIN EVRİMİ :FELSEFE İÇİ

Antolojleri, derlemeleri seviyorum: Hem birer kaynak olarak kütüphanemden sık sık çıkartıp faydalanıyorum, hem de ilgili oldukları konulara kuşbakışı bir bakış atabilmeme yardımcı oluyorlar. O yüzden antoloji ve derlemeleri elimden geldiğince takip etmeye çalışır, bu eserlerde emeği geçenlere de büyük saygı duyarım.

Dün bitirdiğim ve sıcağı sıcağına hakkında yazmak istediğim, Nejat Bozkurt'un, Kavramların Evrimi adlı eseri 2008 yılında çıktı. Kavramların Evrimi, kavramların günümüze kadar nasıl değiştiğini ve bu değişimin hangi süreçlerden etkilenerek olduğunu anlatan bir kitap değil. O, filozof ve düşünürlerin, Felsefe ve filozoflar; Bilgi, Bilim ve Teknoloji; İnsan ve Hakları; Sanat ve Estetik; Sevgi ile Aşk;İnanç ile Din; Şiddet, Savaş ve Barış; Gençlik ve yaşlılık vb. konularında deyişleri, görüşlerinin toplandığı bir derleme.

"Filozof ve Düşünürlerin Tanıklığıyla" altbaşlığıyla çıkan bu kitap, aslında kendisini okuyanın tanıklığıyla yol alıyor.

Ülkemizin önemli felsefecilerinden Nejat Bozkurt, böylesine zorlu bir işin altından kalkmış olmakla, naciz takdirimizi hakederken, çevirmen olarak kitabına alacağı tüm bölümleri orjinal dillerinden çevirerek (Antik Yunanca, Almanca, Fransızca, Latince, İngilizce gibi dillerden çeviriler sözkonusu) kendisine imrendiriyor da. Bu kadar nitelikli bir eseri kazandırabilecek felsefeci ve çevirmenlere sahip olmamız bizi gururlandıran bir kazanç.

Nejat Bozkurt'un da, belirttiği gibi, kavramların evrimi burada bitmiyor. Sürekli büyüyecek bir kitap bu. Öyle ya, sizin şu satırları okuduğunuz anlarda bile birçok kavram insan zihninin tarlasında büyüyor, olgunlaşıyor, gelişiyor, geriliyor, ama kesin bir şey var, kavramlar sürekli evriliyor.

Büyük emeğini böyle önemli ve özel bir esere dönüştüren Prof. Dr. Nejat Bozkurt'a ve felsefe alanına çok önemli başka bir çok eser kazandırmış Say Yayınları'na teşekkür etmemek mümkün değil.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.