3,5/5 - 5 Kişi Yorum Yap, Kazan!
12,96 TL
18,52 TL %30
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 17 - 19 Ekim
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

İngiliz edebiyatı öğretmeni Leda, yıllar yılı kendini işine ve iki kızına vermiş orta yaşlarda dul bir kadındır. Kızları büyüyüp babalarının yanına, Kanada’ya gitmesiyle yalnızlaşacağını düşünür. Ancak beklenmedik bir şekilde özgürleşme, hafifleme  hissedince, bundan güç alarak uzun bir yaz tatili planlar. İtalya’nın güneyinde bir kıyı kasabasına gidecek,  orada hem dinlenecek hem de çalışmalarını tamamlayacaktır. Gelgelelim saatlerce güneşlenmek, yüzmek, okumakla huzurlu bir şekilde geçen günler  anbean yükselen bir tedirginlik hissiyle gölgelenir. 


 


Kumsaldaki bir aile, basit bir rastlantıyla hayatına girip günlük rutinini bozunca, Leda’nın dengesi büsbütün altüst olur. Ne de olsa zihninden kovduğu gerçekler vardır; şimdi düzenli ve durağan hayat sürse de, yakın geçmişte, bir anne ve bir eş olarak geleneklere karşı gelmiş, kendiyle birlikte en yakınlarının hayatında da derin izler bırakacak şeyler yapmıştır.


 


Elena Ferrante’nin başyapıtı dört ciltlik  “Napoli Romanları”nın adeta çıkış noktası olan bu kısa roman, yazarın ele aldığı belli başlı temaları tam anlamıyla kristalleştiriyor. Karanlık Kız aile kurumunun


kısıtlı dünyasını, –bir kadın olarak– özgürlük için ödenen bedelleri ve tutkuları, hüsranları, travmaları anlatıyor... 


 


“Karanlık Kız müthiş bir başarı... İncelikli ama cüretkâr, ayrıntılı ve uçucu: kesik yarası gibi can yakıyor ama bir yandan da merhem oluyor.”


-Le Repubblica-


(Tanıtım Bülteninden)

 

Puanlamalar

%60
%20
%0
%0
%20
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

12.02.2019

Karanlık Kız

Güney İtalya'nın kendine özgü atmosferini solumamızı sağlayan bu kısa ama derinlikli romanın  hislerime yaptığı ters köşelerden öyle etkilendim ki, doğru kelimeleri seçip yorumlamakta zorlandım. Ne de olsa duygularımız arzularımızın  doğrultusunda ya da mantık çerçevesinde hissedebileceğimiz şeyler değil. Ne kadar ilkel, ne denli sahiplenilmesi zor da olsa öz benliğimizden çıkan, farkına varmadan büyütüp çoğalttığımız olgular. Kitabımızın kahramanı Leda anne olmak ve kadın olmak ile ilgili en karanlığa gömdüğümüz, bastırdığımız, yüzleşmekten korktuğumuz duyguları öyle direkt yüzümüze söylüyor ki etkilenmemek mümkün değil.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız