3,5/5 - 10 Kişi Yorum Yap
17,5 TL
25,0 TL %30
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 05 Ağustos - 10 Ağustos
Standart Teslimat’ta 50 TL üzeri kargo bedava!

Karanlık Kız Kitap Açıklaması

İngiliz edebiyatı öğretmeni Leda, yıllar yılı kendini işine ve iki kızına vermiş orta yaşlarda dul bir kadındır. Kızları büyüyüp babalarının yanına, Kanada’ya gitmesiyle yalnızlaşacağını düşünür. Ancak beklenmedik bir şekilde özgürleşme, hafifleme  hissedince, bundan güç alarak uzun bir yaz tatili planlar. İtalya’nın güneyinde bir kıyı kasabasına gidecek,  orada hem dinlenecek hem de çalışmalarını tamamlayacaktır. Gelgelelim saatlerce güneşlenmek, yüzmek, okumakla huzurlu bir şekilde geçen günler  anbean yükselen bir tedirginlik hissiyle gölgelenir. 


 


Kumsaldaki bir aile, basit bir rastlantıyla hayatına girip günlük rutinini bozunca, Leda’nın dengesi büsbütün altüst olur. Ne de olsa zihninden kovduğu gerçekler vardır; şimdi düzenli ve durağan hayat sürse de, yakın geçmişte, bir anne ve bir eş olarak geleneklere karşı gelmiş, kendiyle birlikte en yakınlarının hayatında da derin izler bırakacak şeyler yapmıştır.


 


Elena Ferrante’nin başyapıtı dört ciltlik  “Napoli Romanları”nın adeta çıkış noktası olan bu kısa roman, yazarın ele aldığı belli başlı temaları tam anlamıyla kristalleştiriyor. Karanlık Kız aile kurumunun


kısıtlı dünyasını, –bir kadın olarak– özgürlük için ödenen bedelleri ve tutkuları, hüsranları, travmaları anlatıyor... 


 


“Karanlık Kız müthiş bir başarı... İncelikli ama cüretkâr, ayrıntılı ve uçucu: kesik yarası gibi can yakıyor ama bir yandan da merhem oluyor.”


-Le Repubblica-


(Tanıtım Bülteninden)

 

Puanlamalar
%40
%40
%10
%0
%10
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

22.11.2020

Akıcı bir anlatım

Okumak üzere kitap araştırırken rast  geldiğim ve  kitaplarının hepsini okuduğum bir yazar. Karanlık Kız'da  diğer kitaplarındaki sahnelerden küçük göndermeler bulacaksınız.Bu da okuma sürecime diğer kitapları ile tanışık olmanın verdiği ayrı bir haz kattı.

29.10.2019

Leda

Yazar bu romaninda da annelik uzerine akici bir kisa roman yazmis. Tavsiye ederim.

12.02.2019

Karanlık Kız

Güney İtalya'nın kendine özgü atmosferini solumamızı sağlayan bu kısa ama derinlikli romanın  hislerime yaptığı ters köşelerden öyle etkilendim ki, doğru kelimeleri seçip yorumlamakta zorlandım. Ne de olsa duygularımız arzularımızın  doğrultusunda ya da mantık çerçevesinde hissedebileceğimiz şeyler değil. Ne kadar ilkel, ne denli sahiplenilmesi zor da olsa öz benliğimizden çıkan, farkına varmadan büyütüp çoğalttığımız olgular. Kitabımızın kahramanı Leda anne olmak ve kadın olmak ile ilgili en karanlığa gömdüğümüz, bastırdığımız, yüzleşmekten korktuğumuz duyguları öyle direkt yüzümüze söylüyor ki etkilenmemek mümkün değil.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.