4/5 - 56 Kişi Yorum Yap
28,0 TL
40,0 TL %30
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 26 - 02 Aralık
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden)

 

 

“Bilimkurgu”nun en önemli iki ödülü olan Hugo ve Nebula’yı kazanarak kısa zamanda türünün klasikleri arasına giren Karanlığın Sol Eli, dünyamıza çok benzeyen Kış adlı bir gezegende geçmektedir. Bu gezegende, yılın en sıcak zamanlarında bile yarı-kutup iklimi yaşanmaktadır ve tüm sakinleri çift cinsiyetlidir (androjen). Cinsel kimliğin bir statü ya da güç aracı olarak kullanılmadığı bu gezegende, kişiler yılın belli bir döneminde o anki hormonal durumlarına göre erkek ya da kadın olmaktadırlar.

Öyle ki, birkaç çocuk doğurmuş bir anne daha sonra başka çocukların babası olabilmektedir. “Arkadaşlık” ve “sevgililik” arasındaki “boşluk” anlamsızlaşmış; insan düşüncesini belirleyen düalizm eğilimi azalmış; insanlığın güçlü/zayıf, koruyucu/korunan, hükmeden/hükmedilen, sahip olan/sahip olunan gibi ikiliklerini oluşturan temeller zayıflamıştır. Cehaletin, şimdinin, mevcudiyetin ilerlemeden daha gözde olduğu bir gezegendir Kış. Bir gün Kış’a uzaydan bir erkek elçi gelir ve onların da katılmasını istediği bir gezegenler birliğinden söz eder... Elçinin gelişiyle birlikte yerli ile yabancı, erkek ile dişi, benzerlik ve benzemezlik, parça ile bütün arasındaki ilişki ve çelişkiler insanlardaki karşılıklarını bulup yaşamaya başlar...

 

 

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Fantastik Edebiyat: Kara deliğin içinde; küçük, oyuncu ışık toplarının peşinde...
Oylum Yılmaz

Fantastik edebiyata duyduğu ilgiyle Tzvetan Todorov’un “Fantastik” kitabını eline alanlar, kısa süre içinde ciddi bir hayal kırıklığına uğrayacaklardır. Çünkü Todorov, yapısalcı bir yaklaşımla bu edebi türü incelerken, her şeyden öte onun alegorik ve şiirsel okumaya kapalı olduğunu belirler.  Ve türü ortaya koyan ilk eserleri ele alır: Maupassant’ın, Henry James’in, Hoffmann’ın öyküleri, Balzac, Nerval gibi yazarların bu türe giren romanlarıdır bunlar ve günümüzün fantastik anlatılarıyla hiç ilgileri yoktur.  Çalışmanın nihayetinde ise fantastik edebiyatın Kafka’yla birlikte bittiğini belirtir Todorov. Çünkü, fantastik anlatılar doğal bir olaydan yola çıkarak doğaüstüne varırken, Kafka (Dönüşüm’ü masaya yatırarak)doğaüstü bir olaydan yola çıkarak anlatı boyunca bu doğaüstü hali doğallaştırmışt.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%67,9
%16,1
%10,7
%0
%5,4
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

22.11.2019

Merhaba

Tavsiye üzerine İlk bilimkurgu kitabımdı, artık son bilimkurgu kitabım olacak. 75. sayfaya kadar geldikten sonra kitabı anlamak adına tekrar başa dönmek zorunda kaldım. Evet konusu gercekten mukemmel su goturmez bir gercek ama karakterlere genis yer verilmemis. Yazar sanirim anlasilmak adina yazmamiş. Betimlemeleri etkileyici olarak gorunse de bazi gereksiz konuları kitaba resmen preslemiş. Aslinda bu kitap kallavili 500 - 600 sayfalik olsaydi belki de muhtesem olabilirdi. Bahsi gecen konulari hala anlamadim. Kitabın sonlarına dogru Jack London havası estirip oyle bitirmis. 69 yılına ait olarak dusunursek evet, kitap guzel (!)

28.04.2019

Karanlığın Sol Eli: Yeni bir dünyanın keşfi.

Cinsiyetinizin olmadığını düşünebilir misiniz?  Ursula K. Le Guin bu kitabında hayallerin ötesinde bir dünyanın kapılarını açıyor okuyucuya. Cinsiyetsiz bir toplum yaratıyor; doğduğumuz anda elimize bırakılan ilk biyolojik ve toplumsal sınıflandırma olan cinsiyeti, bir anda elimizden alıyor. Bu cinsiyetsiz insan türünü anlamak ve hissedebilmek için çaba harcıyoruz okuduğumuz süre boyunca. Dünyada, kültürümüzde, ailemizde oluşturulmuş tabuları düşünürken buluyoruz kendimizi. Hangisi biyolojik hangisi toplum tarafından dayatılan farklılık? Peki, cinsiyetimiz olmasaydı günümüz ilişkileri, yaşam tarzı, kültür nasıl etkilenirdi?  Kitabın ilk sayfalarını okumak oldukça kafa karıştırıcı olsa da her sayfa bir sonraki sayfayı merak ettiriyor ve kitabı elinizden bırakmak zorlaşıyor. Çaba harcanarak ve üzerine çokça düşünülerek okunması gereken bir kitap. Bilim kurguya meraklıysanız ve okuduğum kitap beni düşündürsün diyorsanız ‘Karanlığın Sol Eli’ iyi bir kitap tercih olacaktır.

22.01.2018

Çift Cinsiyetli Olsaydık Nasıl Olurduk?

Kitap tam bir “fantastik” “edebiyat”. Fantastik maceralardaki “yola çıkan kahraman” temalı olay örgüsünden çok az alsa da, kurgusal dünya, diyar ve karakterleri, uzay-galaksi-gezegen odaklı bilimkurgusal eksenle yoğurup, alt metinlerinde ve ana fikrinde tokat gibi bir gerçeği, toplumsal cinsiyeti yüzümüze çarpıyor. Kitap, kendi dünyamızı ve insanlığı sorgulatıyor ve günlük tavır ve davranışlarımızdan yönetim sistemimize kadar ne kadarının cinsiyete dayalı olduğu konusunda oturup düşünmemizi sağlıyor. Ataerkil bir dünya ile eşit bir dünya arasındaki farkları görüyoruz. Kitabın derdi kesinlikle “insan” olabilmek ve herkesin herkese “insan” olarak davranabilmesini sorgulatmak. Alt metin anlamında oldukça etkileyici bir kitap. Yazarın dili akıcı ancak görece az sayfada çok fazla yaratılmış/türetilmiş isme (kişi, diyar, terim vb.) maruz kalmak bazen okurken zorluyor, bu anlamda kitabın başları biraz zor ilerliyor diyebilirim ama basit ve sürükleyici bir fantastik macera yazmak gibi bir misyonu olmadığı için anlaşılabilir bir durum. Aralara serpiştirilmiş mitos bölümleri ise yaratılan dünyayı aşama aşama daha iyi anlamamızı sağlıyor.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.