Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Karanlığın Faydaları Kitap Açıklaması

 


Karanlığın Faydaları acayip bir kitap. Kazalar, talihsizlikler, yanlış anlamalar, anlamsız yinelemeler, konu dışına çıkmalar, sinir bozucu diyaloglar, grotesk bir mizah ve rastlantısal karşılaşmalarla ilerleyen, gerçeküstü bir anti-roman, bir meta-kurmaca.

Almanya'nın en yaratıcı isimlerinden, Magritte'in, Kafka'nın, Laurence Sterne'in, Robert Walser'in, Bela Tarr'ın uzak akrabası, şair, romancı, sanatçı Ror Wolf'un 79 adet kolajının eşik ettiği roman, gündelik hayatın olağanüstü sıkıcı ayrıntılarını bir araya getirerek fantastik bir düşsel evren yaratıyor, okurun, yazma ve okuma deneyiminin farkına varmasını sağlıyor.

En güzeli, diye yazdım, yatağın üzerine uzanmak ve sallanmak, uzaklara doğru, en muazzam maceralara doğru, kalkmadan, bir kez bile yerinden doğrulmadan. Yabancı bölgeleri istila etmek demek ki çok basit, acele etmeden olabiliyor, bu güzel.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 275

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Everest Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

küçük İskender 26-11-2014

Yani hiçbir şey güzel olamaz

"Daha sonra bana o gümbürtüyü sorduklarında, gümbürtü bütün betimlemeleri gölgede bıraktı, dedim." Uyandım. Zaman yok. Mekan yok. İdeoloji yok. Her nesne kendi kozmosunu oluşturmuş, uzamıyla barışık ve dağınık. Nesnelerin kendini sıkmadan tekrar edişi, kirlenişi ve sahipsizliğini hissettiğinde kazandığı gerçek özgürlüğü ile işbirliği diğer insanları da nesneye dönüştürmüş. Artık hepimiz, her şey baloncuklar gibi hafifçe yükselip alçalıp sağa sola doğru kayarak yolculuk ederken önümüze çıkan tüm bütünlerle, tüm partiküllerle selamlaşabilir, çarpışabilir, birbirimizin içinden geçerek saadeti veya yoksunluğu tarife kalkışabiliriz. Dayatılmış bir eklenme değil artık yaşadığımız. Ne tuhaf ki sosyoloji de yok. Bilgi de yok. Bilim de yok. Tek fark ettiğimiz, var olan nesnelere verdiğimiz isimler, hareketleri adlandıran fiiller, onların oluşturduğu hayallerin tuvale sığması, s.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.