39,0 TL
Standart Teslimat : 10 Ağustos - 13 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Karamazov Kardeşler - Hasan Ali Yücel Klasikleri Kitap Açıklaması

 

Farklı karakterlere sahip insanların davranışlarını ve düşünce yapılarını psikolojik romanlarla keşfetmeyi sever misiniz? Öyleyse usta yazar Dostoyevski'nin kaleme aldığı "Karamazov Kardeşler" adlı romanı çok beğeneceksiniz! Gelin, Karamazov ailesinin hayatını konu alan ve yazarın başyapıtı olarak nitelendirilen romanın içeriğinden biraz bahsedelim.

 

"Karamazov Kardeşler" adlı kitabı neden okumalısınız?

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski'nin "Karamazov Kardeşler" adlı romanı, 1025 sayfadan oluşuyor. Yazar, oldukça ağır bir dille kaleme aldığı romanında Fyodor Pavloviç Karamazov ile oğullarının hikâyesini anlatıyor. Roman, adını Fyodor Pavloviç'in iki ayrı eşinden doğan Dimitri, İvan ve Aleksey isimli Karamazov kardeşlerden alıyor. Hikâyede üç kardeşin yanı sıra gayrimeşru çocuk Pavel Smerdyakov, Rahip Staretz Zosima, Gruşenka, Katerina gibi kadın ve erkek pek çok yan karakter de yer alıyor. Dostoyevski, birbirinden farklı özelliklere sahip üç erkek kardeşle hayatının farklı dönemlerinde içinde bulunduğu ruh hâllerini yansıtıyor. Kötü özellikleriyle tanınan Fyodor Pavloviç Karamazov ise yazarın kendi babasını temsil ediyor. Pek çok karakterin bulunduğu romandaki kahramanların adlarının farklı şekillerde söylenmesi, bir yandan okurların kafasının karışmasına yol açıyor ancak bir yandan da Rus kültürünün zenginliğini gözler önüne seriyor.

 

Bunları biliyor muydunuz?

"Karamazov Kardeşler" adlı eserin Dostoyevski'nin son romanı olduğunu ve yazarın hayatından pek çok iz taşıdığını biliyor muydunuz? Yazarın yaklaşık olarak 2 yılda yazdığı eser, özgün dili Rusçada orijinal adı "Братья Карамазовы (Bratya Karamazovı)" olarak ilk kez 1880 yılında yayımlanır. Nihal Yalaza Taluy tarafından Türkçeleştirilen eser, 1958-1963 yılları arasında ilk kez MEB Yayınları aracılığıyla basılarak Türkiye'deki okurlarla buluşturulur. Eserin ikinci ve üçüncü baskıları ise 1982 ve 1993 yıllarında Adam Yayınları tarafından yapılır. Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi'nde yer alan eser, Haziran 2007'de Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yine Nihal Yalaza Taluy çevirisiyle basılır. Yayımlandığı ilk yıllardan beri pek çok dile çevrilen ve dünya çapında geniş bir okur kitlesine ulaşan roman, pek çok kez farklı milletler tarafından beyaz perdeye de aktarılır. Bu etkileyici hikâyeye bir de izleyici gözünden şahit olmak için Ivan Pyryev yönetmenliğinde çekilen ve orijinal adı "Bratya Karamazovy" olan, 1969 Sovyetler Birliği yapımı "The Brothers Karamazov" (IMDb: 7.7) filmini izleyebilirsiniz.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

"Karamazov Kardeşler" romanını beğendiyseniz yazarın "Suç ve Ceza", "Yeraltından Notlar", "İnsancıklar", "Kumarbaz", "Beyaz Geceler", "Budala", "Öteki", "Stepançikovo Köyü", "Ölüler Evinden Anılar", "Ev Sahibesi", "Uysal Kız" ve "Amcanın Düşü" adlı eserlerini de okuyabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

14.03.2021

Muhteşem bir başyapit

Roman kalın olmasına ragmen bir solukta okudum ve çok begendim.Herkesin. özellikle benim gibi Rus Edebiyatini merak eden herkesin okumasi gerektigini düşünüyorum

21.02.2021

Başyapıt

Mutlaka okunması gereken yazılmış en güzel romanlardan biri...

10.02.2021

Klasiklerin en iyilerinden

Okumayı heyecanla bekliyorum

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.