4,5/5 - 19 Kişi Yorum Yap, Kazan!
25,08 TL
33,0 TL %24
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 21 Ağustos - 23 Ağustos
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

Tozak köyü şu koca yeryüzünde, kıyıda köşede kalmış bin yamalı bir yoksul yorganı, alabildiğine kurak, bakımsız, unutulmuş. Ahalisi desen günümüz köylüsü: Hâlâ devletten medet uman, “Hökümetimiz en iyisini bilir” diyen, cahil, kaba saba ama bir o kadar çalışkan, sahici ve vicdanlı. Köyün Eğitmen Rıza’sı, Muhtar Battal’ı ve akıllı delisi Kır Abbas’ı gün olur akıl yürütür, el ele verir, köylüyü de peşine takıp bir bağ kurar, hem de taşlı bir tarlada, bin bir emekle, özveriyle ve gece gündüz çalışarak. Tam ağızları üzümlerle tatlandı, yürekleri umutla doldu derken, hiç ummadıkları bir anda hükümetin tokadını yerler... ama ne tokat! Bir anda, bürokrasinin çarkında bir çapak olup çıkarlar. Hak hukuk ararlar aramasına ama neyin hakkı, neyin hukuku?


Mazimizde yer etmiş ama bugün hala varlığını sürdüren sorunlara değinen, yalın ama zengin bir dille yazılmış, özgün ve aydınlık bir edebiyat eseri olan Kaplumbağalar, yaratıcı ülkemiz köylüsünün olduğu kadar, onun bürokrasi karşısındaki çaresizliğinin ve cehaletinin de hikayesini anlatıyor.


 


 (Tanıtım Bülteninden)

 

Puanlamalar

%94,7
%0
%5,3
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

06.08.2019

Mükemmel

Kesinlikle okunması gerekir. Fakir Baykurt o insanların yaşadığı duyguları o kadar güzel anlatılmış ki sanki o köyden biriymişsiniz de bütün bu olanları yaşıyormuş gibi hissediyorsunuz.

17.01.2017

çok iyi

Köy romanı denilince tartışılmaz bir numara olan Fakir Baykurt'un bu romanının bende apayrı bir yeri var. Öyle ki yayla, tırpan ve köygöçüreni bile geçerek ilk sıraya yerleştiğini söyleyebilirim.

13.08.2013

Muhteşem

Hayatımda okuduğum en güzel kitap bu desem yanlış söylemiş olmam. Köy romanlarına aşık olmamın birinci sebebi babamdır ikinci sebebi bu kitaptır. Önce kaplumbağaları, arkasından Yaşar Kemal'in "Orta direk" kitabını okuyun, samimiyetle söylüyorum yolda yedikleri eritilmiş tereyağı üzerine dökülmüş bulgur pilavını yemiş kadar olursunuz. Ben halen o tadı damağımda hissediyorum.

;
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız