4,5/5 - 11 Kişi Yorum Yap, Kazan!
22,75 TL
35,0 TL %35
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


2015 Nobel Edebiyat Ödülü'nün sahibi Svetlana Aleksiyeviç'in ilk eseri ve kurduğu türün ilk örneği sayılan Kadın Yok Savaşın Yüzünde, II. Dünya Savaşı'nın kadınlar 'cephesinde' nasıl yaşandığını belgeleyen çok güçlü bir sözlü tarih çalışması… İsveç Akademisi, Svetlana Aleksiyeviç'e Nobel Ödülü verdiğinde yazarın "yeni bir edebi tür" yarattığını belirtmiş, eserlerini de "duyguların ve ruhun bir tarihi" sözcükleriyle betimlemişti. Aleksiyeviç uzun bireysel monologları farklı seslerin duyulduğu bir kolaja dönüştüren özgün dokümanter tarzıyla, kendilerine nadiren konuşma fırsatı verilen, yaşantıları da çoğu zaman ülkenin resmi tarihine karışarak yitip giden sokaktaki insanların hikâyelerini kayıt altına alıyor. Kadın Yok Savaşın Yüzünde'de Aleksiyeviç, tarihin gelmiş geçmiş en kanlı savaşını vererek faşizmin yenilgiye uğratılmasında büyük pay sahibi olan ve bu uğurda en az yirmi milyon insanını kaybeden SSCB'de kadınların -kadın piyadelerin, sıhhiyecilerin, keskin nişancıların, çamaşırcıların, kadın cerrahların, pilotların, keşif erlerinin, partizanların- Nazi işgalini nasıl göğüslediklerini, böylesi bir savaşta kadın olmanın zorluklarını nasıl deneyimlediklerini Sovyet ülkesinin dört bir yanından bir araya getirdiği tanıklıklarla belgeliyor ve unutuluşun girdabından kurtardığı bu hikâyeleri edebi bir toplam halinde önümüze seriyor.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 404

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kafka

 

Puanlamalar

%72,7
%27,3
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

01.10.2019

Okunması Gereken Bir Kitap!!!!!

Rusya'nın Almanlar tarafından işgal edilmesiyle, kadınlı-erkekli topyekün vatanları uğruna mücadeleye girişen Rus halkının imrenilşecek kenetlenişi. ÖNEMLİ DERSLER VAR.

18.09.2019

Yani... Ne denilebilir ki..?

Svetlana Aleksiyeviç harika eserini tüm dünyayla paylaşıyor ve payşaşırkende yayın gruplarından kitabları için alınan ek devlet verigisinin alınmamasını rica ediyor asıl bedel üzerinden satılmasını istiyor. Bunun sebebini okuyunca anlayorsunuz. Bu samimi eserinde kendi çabalarıyla çok çabalayıp zaman zaman da zorluklar çekip yılmamış. Olurken hem ağlatıyor hem gülümsetiyor ve kendi yorumları da çok içten ve derin. Bana Marlo Morganın Bir Çift Yürek kitabını hatırlattı. Çünkü, gerçeklerden hiç sapmadan insanın içine işleyen samimi duygular ve yüksek anlayış ile yazılmış. Çok Teşekküerler, Çok Çok teşekkürler Sevtlana Aleksiyeviç 😍

11.09.2019

Anılar

İkinci Dünya Savaşı'nda yer alan Sovyet kadınların, gazeteci Svetlana Aleksiyeviç'e hatıralarını dökmesi ile ortaya konmuş Nobel Ödüllü bir kitap. Savaş dediğimizde, postallarını giyip, ellerine silah alan, cesur erkekleri betimleriz genelde. Birçok savaş kitabında ön saflarda yer alan, ana karakterler de erkeklerdir. Fakat bu gerçek anılardan ortaya konulmuş savaş kitabında ise kadınların hem cephe gerisinde hem de cephede ortaya koyduğu mücadele çok iyi bir şekilde ele alınıyor. Göğüslerinde nişanlarını taşıyan kadınlar, savaş sonrasında dahi cephedeki anılarının erkeklerinki kadar dikkate değer bulunmadığını söylüyor. Gazeteci Aleksiyeviç ise anılarını anlatmak konusunda kadınları zor ikna ettiğini, hala erkeklerin konuşmalar esnasında daha baskın olmaya çalıştığını ifade ediyor.  Saf kahramanlık anılarından ziyade, savaşta olmaktan dolayı pişmanlıklar, acımasızlıklar, kötülükler ile dolu anılar da ortaya konmuş. Gülümseten, korkutan, şaşırtan bir eser. Okuduğum ilk Svetlana Aleksiyeviç kitabıydı, kesinlikle devamı gelecek..

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız