4,5/5 - 15 Kişi Yorum Yap
32,3 TL
42,5 TL %24
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 28 Ocak - 02 Şubat
Standart Teslimat’ta 125 TL üzeri kargo bedava!

Kadın Yok Savaşın Yüzünde Kitap Açıklaması


2015 Nobel Edebiyat Ödülü'nün sahibi Svetlana Aleksiyeviç'in ilk eseri ve kurduğu türün ilk örneği sayılan Kadın Yok Savaşın Yüzünde, II. Dünya Savaşı'nın kadınlar 'cephesinde' nasıl yaşandığını belgeleyen çok güçlü bir sözlü tarih çalışması… İsveç Akademisi, Svetlana Aleksiyeviç'e Nobel Ödülü verdiğinde yazarın "yeni bir edebi tür" yarattığını belirtmiş, eserlerini de "duyguların ve ruhun bir tarihi" sözcükleriyle betimlemişti. Aleksiyeviç uzun bireysel monologları farklı seslerin duyulduğu bir kolaja dönüştüren özgün dokümanter tarzıyla, kendilerine nadiren konuşma fırsatı verilen, yaşantıları da çoğu zaman ülkenin resmi tarihine karışarak yitip giden sokaktaki insanların hikâyelerini kayıt altına alıyor. Kadın Yok Savaşın Yüzünde'de Aleksiyeviç, tarihin gelmiş geçmiş en kanlı savaşını vererek faşizmin yenilgiye uğratılmasında büyük pay sahibi olan ve bu uğurda en az yirmi milyon insanını kaybeden SSCB'de kadınların -kadın piyadelerin, sıhhiyecilerin, keskin nişancıların, çamaşırcıların, kadın cerrahların, pilotların, keşif erlerinin, partizanların- Nazi işgalini nasıl göğüslediklerini, böylesi bir savaşta kadın olmanın zorluklarını nasıl deneyimlediklerini Sovyet ülkesinin dört bir yanından bir araya getirdiği tanıklıklarla belgeliyor ve unutuluşun girdabından kurtardığı bu hikâyeleri edebi bir toplam halinde önümüze seriyor.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 404

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kafka

 

Puanlamalar
%73,3
%26,7
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

08.12.2020

Mükemmel

Tek kelimeyle yine mükemmel.

02.08.2020

Savaş ve kadın

Okurken zaman zaman ara vermek isteyeceksiniz, zira anlatılanlar hatıralar kolay sindirilmiyor. Çarpıcı bir kitap

27.04.2020

Gerçekleri yüzümüze çarpıyor

Savaşın gerçek yüzü, kahramanlıkların ve gururlu olayların arkasındaki kişisel çıplak yaşananlar. Zafer çığlıklarının ve marşların bastıramadığı acı gerçekler. Birinci kişilerin ağzından yazılmış, savaş sonrası dile getirilmesi suç sayılan yaşanmışlıklar. Okunması gerek hayatlar.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.