Ürün geçici olarak temin edilememektedir
;

Kadın Yok Savaşın Yüzünde Kitap Açıklaması

 


2015 Nobel Edebiyat Ödülü'nün sahibi Svetlana Aleksiyeviç'in ilk eseri ve kurduğu türün ilk örneği sayılan Kadın Yok Savaşın Yüzünde, II. Dünya Savaşı'nın kadınlar 'cephesinde' nasıl yaşandığını belgeleyen çok güçlü bir sözlü tarih çalışması… İsveç Akademisi, Svetlana Aleksiyeviç'e Nobel Ödülü verdiğinde yazarın "yeni bir edebi tür" yarattığını belirtmiş, eserlerini de "duyguların ve ruhun bir tarihi" sözcükleriyle betimlemişti. Aleksiyeviç uzun bireysel monologları farklı seslerin duyulduğu bir kolaja dönüştüren özgün dokümanter tarzıyla, kendilerine nadiren konuşma fırsatı verilen, yaşantıları da çoğu zaman ülkenin resmi tarihine karışarak yitip giden sokaktaki insanların hikâyelerini kayıt altına alıyor. Kadın Yok Savaşın Yüzünde'de Aleksiyeviç, tarihin gelmiş geçmiş en kanlı savaşını vererek faşizmin yenilgiye uğratılmasında büyük pay sahibi olan ve bu uğurda en az yirmi milyon insanını kaybeden SSCB'de kadınların -kadın piyadelerin, sıhhiyecilerin, keskin nişancıların, çamaşırcıların, kadın cerrahların, pilotların, keşif erlerinin, partizanların- Nazi işgalini nasıl göğüslediklerini, böylesi bir savaşta kadın olmanın zorluklarını nasıl deneyimlediklerini Sovyet ülkesinin dört bir yanından bir araya getirdiği tanıklıklarla belgeliyor ve unutuluşun girdabından kurtardığı bu hikâyeleri edebi bir toplam halinde önümüze seriyor.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 404

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kafka

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

25.01.2022

Mutlaka Okunmalı

Svetlana Aleksiyeviç, bildiğimiz formların dışında yeni bir form oluşturmuştur. Yapmış olduğu “kadın sözlü tarih” çalışmasıdır. II. Dünya savaşında kadınların görünmez kılınmış, kayda geçirilmemiş deneyimlerini ve tanıklıklarını belgelemiş, bir kadın destanı yapmış, çok güzel ve çok değerli bir çalışma olmuş. Anlatılan bir insanlık dramıdır. Hem savaş sırasında hem de savaştan sonra insanlık durumudur. Şiddetle tavsiye ederim. Yazarın diğer kitaplarını da okuyacağım.

14.02.2021

Muhteşem

Yanlış puanlama yaptım kesinlikle beş puanı hakeden bir kitap.

08.12.2020

Mükemmel

Tek kelimeyle yine mükemmel.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.