32,25 TL
Standart Teslimat : 12 Ağustos - 15 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

İyi Toplum Yoktur Kitap Açıklaması

 

Toplum yaşantısına dair sahip olduğunuz ezberleri bozmaya ne dersiniz? Öyleyse sizi Nihan Kaya’nın kaleme aldığı İyi Toplum Yoktur adlı ezber bozan eserle tanıştıralım! Psikoloji türüne ait bir kitap olan İyi Toplum Yoktur, kolay anlaşılır anlatımı ile her yaş grubuna hitap eden bir eser. Hayatınızın kontrolünün aslında kimin elinde olduğunu ortaya koyan kitap, konuyu ele alış biçimiyle oldukça dikkat çekici. Gelin, toplumsal yaşantınızı gözden geçirmenize önayak olacak bu ilginç eserin içeriğinden kısaca bahsedelim.

 

"İyi Toplum Yoktur" adlı kitabı neden okumalısınız?

İyi Toplum Yoktur eserinde hiç sorgulamadan kabullenilmiş ve içinde yaşamaktan herkesin mutlu gibi davrandığı toplum kavramı ele alınıyor. Yazar, toplumun kendi varlığını idame ettirebilmesinin ancak bireylerin ona uyum sağlaması ve kendi varlıklarını feda etmesiyle mümkün olduğunu ileri sürüyor. Bir kurum olarak evliliğin de ele alındığı eserde nikah, kına, düğün, kız alma, kız isteme gibi ritüel ve törenlerin dayandığı esas amaç irdeleniyor. Toplum tarafından yaratılan kadınlık ve erkeklik algısının dayatılan törenlerle nasıl pekiştirildiği toplum yaşantısından örneklerle inceleniyor. Toplam 168 sayfadan oluşan eser, İyi Tören Yoktur ve Başkaları İçin Yaşamak başlıklı iki ana bölümden oluşuyor.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Nihan Kaya’nın romanın yanı sıra öykü, inceleme ve araştırma kitapları yazdığını da biliyor muydunuz? Özellikle romanlarıyla ön plana çıkan yazarın eserleri; kolay okunabilen üslubu, merak uyandıran dili ve farklı bakış açısıyla oldukça ilgi çekici. Yazarın hem adı hem içeriğiyle ilgi çeken kitaplarından biri olan İyi Toplum Yoktur adlı eser, bir üçlemenin ikinci kitabı. Aile kavramı, çocuk, çocuğun aile ve toplum içindeki yeri, benimsenmiş toplumsal roller ve kabuller gibi konuların işlendiği serinin ilk kitabı İyi Aile Yoktur; Toplum kavramı, toplumun nasıl şekillendiği ve ritüellerle bireyleri kendi uzantısı hâline dönüştürme biçimlerinin ele alındığı devam kitabı ise İyi Toplum Yoktur adlı eserdir. Bu iki kitap, kurallar ve kabullenilmiş roller olmadan dünyaya bir çocuğun gözünden bakmanın nasıl olabileceğini ortaya koyan Bütün Çocuklar İyidir adlı eser ile tamamlanır. Yazar, İyi Toplum Yoktur adlı eseriyle topluma ilişkin ortaya konmuş kalıp yargıları eleştirir, toplumun yaşantısından kanlı canlı örneklerle bireyin toplumun varlığı için feda edildiğini ortaya koyar. Okurlarıyla ilk defa 2019 yılında buluşan kitabın alt başlığının "Günlük Hayatta Toplumun Bireyi İstismar Biçimleri" olduğu görülür.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Dilerseniz İyi Toplum Yoktur adlı kitabı okuduktan sonra yazarın aile kurumunu ele aldığı İyi Aile Yoktur isimli eserine ya da çocukların dünyasını daha iyi anlamak için kaleme aldığı Bütün Çocuklar İyidir adlı eserine göz atabilir, seriye kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

22.01.2021

Kitap Hakkında

Kültür adı altında adapte olduğumuz şeyleri anlatan faydalı bir kitap.

31.12.2020

Yaşam

Yaşamayı kolaylaştıran kitaplardan ve akışı süper

10.12.2020

Harika bir kitap

Mukemmel bir kitap, herkesin okumasini tavsiye ederim.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.