21,2 TL
Standart Teslimat : 01 Temmuz - 04 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

İsteme ve Tasarım Olarak Dünya-cep Kitap Açıklaması

 


Ama araştırmalarımdan çıkan büyük buluş Schopenhauer´di... Evrenin temellerinde her şeyin en iyi olmadığını gören en az bir filozof vardı... Schopenhauer´in karanlık dünya resmini tamı tamına onayladım; ama soruna getirdiği çözümü onaylamadım...
C.C. Jung

Schopenhauer´in bireyler konusunda söyledikleri onların kör bir var olma, esenlik isteğinin dile gelişi olduğu şimdi tüm dünyadaki toplumsal, siyasal, ırksal gruplarda gözle görünür oluyor. Onun öğretisinin bana gerçeğe uygun bir düşünce gibi görünmesinin bir nedeni de bu. Yanılsamalardan bağımsız oluşu onun aydınlanmış politikalarla paylaştığı bir şey. Dünyanın Schopenhauer´inkilerden daha fazla gerek duyduğu pek az düşünce var. Toptan umutsuzlukla yüzleştikleri için başka umutlardan daha fazlasını bilen düşünceler.
Max HorkheimerBaskı Yılı: 2005


Dili: Türkçe
Yayınevi: Biblos

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

26.08.2019

Çeviride yazara saygı çok önemli.

Çevirmen her ne kadar yaptığını önsözde itiraf etmiş olsa bile, bu seviyedeki bir düşünürün kitabını özensizce "özetlemek" okura saygısızlıktan öte hiç yapılmaması gereken bir yanlış. Çevirideki yanlışlar bu gözle bakıldığında görülmeye bile değmez. Bir başyapıtın bu özensiz çeviri ile sunulması kültürümüz açısından son derece zararlı olacaktır. Hasan Ali Yücel'i saygıyla anmak isterim. Yayınevinin sorumsuzluğunu ise yayınevinin adına leke getirecektir diye değerlendiriyorum.

17.07.2019

çeviri önemli

Malaesef çeviri iyi olmamış ,Kitap'ı zaten anlaması zor bir de çeviri iyi olmayınca işin içinden çıkmak gerçekten sabır istiyor.Örnek vermek gerekirse sayfa 236 da serimleme diye bir kelime   geçiyor.TDK büyük sözlüğünde bu kelimeyi bulamadım.Sergileme ,demonstrasyon anlamında kulanılmak istenmiş.Aynı zamanda 2019 T.C. medineyeti için de üzüldüm.Ne yazık ki bu kitab'ın muadlli, başka yayınevi basılmış örneği de yok.Bu durumda yayınlamış olana da teşekkür etmekten  başka çare  yok!

13.08.2006

Yorum

Çeviri pek iyi değil, redaksiyon da. Ama bütün bu tozun talaşın altında Schopenhauer´un -sanırım- en onemli yapıtı var.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.