40,8 TL
Standart Teslimat : 15 Ağustos - 18 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

İstanbuldan Sayfalar Kitap Açıklaması

 

İlber Ortaylı; İstanbul hakkında yazdığı yazılarından derlediği İstanbul'dan Sayfalar adlı kitabında kadim şehrin evlerini, mezarlıklarını, kütüphanelerini, müzelerini kısacası bir yaşam biçimini okurlara anlatıyor. Asitâne, Deraliyye, Dar-ül hilâfet’il aliyye, Dersaadet, İslambol... Tarihte hiçbir şehir bu kadar farklı isimle anılmadı, hiçbir şehre dünya başkenti olmak bu kadar yakışmadı. İlber Ortaylı'ya göre İstanbul; sosyal hayatı, gelenekleri, inançları ve yeme içme kültürüyle âdeta seyrine doyum olmayan bir resim gibi karşımızda duruyor. İstanbul'dan Sayfalar, şehri iliklerine kadar hissetmek isteyenler için sıra dışı bir rehber niteliğinde!

 

"İstanbul'dan Sayfalar" adlı kitabı neden okumalısınız?

İstanbul'dan Sayfalar, İlber Ortaylı'nın kentin her köşesini karış karış karış gezerek İstanbul'u anlattığı güzel bir gezi rehberi niteliğinde. Bir tarihçinin bakış açısıyla İstanbul sokaklarını dolaştığınız eseri okurken yalnızca kentin sokaklarını ve ilçelerini gezmiyor, aynı zamanda en ince detayına kadar bu yerlerin tarihi hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz. Sayfalarını çevirdikçe İstanbul'un neden bu kadar önemli olduğunu anlamanızı sağlayacak eser, kent tarihi meraklılarının mutlaka okuması gereken faydalı bir kaynak. İlber Ortaylı'nın eğlenceli bir dille kaleme aldığı kitap, sohbet havasında kentin tüm mekanlarını size adım adım gezdiriyor. Ortaylı'nın akıcı üslubu, kitabı zevkle okutuyor. Şehrin tarihi, dünyanın çeşitli kentlerinden karşılaştırmalı bilgilerle aktarılırken tüm bir dönemi film seyrediyormuş gibi gözünüzün önünde canlandırabiliyorsunuz. Eser, şehrin sokaklarını arşınlarken bakmakla görmek arasındaki farkı da başarılı bir şekilde ortaya koyuyor. İstanbul'u tanıyan birinden dinlemek, onun rehberliğinde çarşılarını, saraylarını, hamamlarını, kubbelerini, köşklerini gezmek; şehri daha iyi anlamanızı sağlayacak. Değişmeyen tek şey değişimdir ve İstanbul bu değişimden kaçınılmaz şekilde etkilenir. İlber Ortaylı, dönemin dinamikleri paralelinde gerçekleşen bu değişim sürecini yavan bir anlatım yerine tarihsel bir bakış açısıyla okuyucuya sunuyor. İstanbul'dan Sayfalar'ı okurken bambaşka bir İstanbul tanıyacak ve eski İstanbul'un nostaljik esintilerini yüreğinizde hissedeceksiniz.

 

Bunları biliyor muydunuz?

İlber Ortaylı'nın İstanbul'dan Sayfalar adlı eseri, yazarın 1980-1990 yılları arasında çeşitli yayın organlarında yayımladığı İstanbul ile ilgili yazılarından derlenir. Kitap; Sultanahmet Meydanı-Dünyanın Başlangıç Noktası, Dünden Bugüne Mezarlıklar, İstanbul'un Kütüphaneleri ve Kitapseverleri gibi ilginç yazı ve bölümler içerir. Kronik Kitap etiketiyle 2019 yılında ilk baskısını yapan eser, 304 sayfadan oluşur.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Yazarın İstanbul'dan Sayfalar kitabı dışında başka birçok eseri bulunuyor. Bu kitabı okuduktan sonra dilerseniz yine İstanbul'u anlattığı Yazarların İstanbul'u ve çıktığı sayısız yolcuktan önemli notlarını aktardığı İlber Ortaylı Seyahatnamesi adlı kitaplarına göz atabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

26.11.2020

İstanbul İlber Ortaylı ile gezin

İstanbul'u İlber Ortaylı ile gezmeyi kim istemez? Bu kitabı okurken İlber Hoca anlatacak siz gezeceksiniz...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.