50,4 TL
Standart Teslimat : 15 Ağustos - 18 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Irazca'nın Dirliği Kitap Açıklaması

 


Irazca şu dünyaya geldi geleli gün yüzü görmemiştir. Dertli mi dertli bir kadındır; üstelik genç yaşta dul kaldığından kadınlığını da bilememiştir. Geçimdi, çocuktu, sonra torundu derken sırtı doğru düzgün yumuşak bir yatağa değmemiştir. Yetmezmiş gibi, köyün muhtarı Cımbıldak Hüsnü ile Haceli’yi ev yeri yüzünden düşman beller kendine. Ev işi halloldu, sular duruldu derken, anlar ki, su uyurmuş ama düşman uyumazmış.

Bu sefer torunu Ahmet’e kötülük eder düşmanlar; oğlu Bayram ölümlerden döner. Yitirir bir bir dayanaklarını... ve zavallı Irazca’nın ne dirliği kalır ne düzeni.

Fakir Baykurt, Karataş köyü ve insanlarını anlattığı ve Yılanların Öcü’yle başlayan üçlemesinin bu ikinci kitabında, "Yoksulluğun gözü kör olsun" dedirtiyor okura. Gücün parayla ölçüldüğü bir dünyada ve işlerin kayırmayla, rüşvetle görüldüğü bir ortamda köylü olmanın, yoksul olmanın ne anlama geldiğini dile getirirken, insanlığın bu acınası haline sanki bir ağıt yakıyor.

Yılanların Öcü’nde başını gösteren yılanlar, Irazca’nın Dirliği’nde zehirlerini akıtıyor.Sayfa Sayısı: 292

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Literatür Yayıncılık

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

25.06.2019

"Irazca'nın Dirliği" hakkında.

Bir klasik, harika bir köy romanı. Canlı anlatımıyla çok yerinde boğazım düğümlendi, çok yerinde de duygulandım, ağlattı bile beni. Okumakta çok geciktiğim için kendimi suçladım ama, bu kadar çok güzel kitabın hepsini birden okuyamayacağım gerçeğini hatırlayarak kendimi affetmeyi başardım. Kitapseverlere, okumakta geç kalmamalarını tavsiye ederim.

18.01.2017

Tek kelimeyle muhteşem..

Üçlemenin ikinci kitabı beni daha çok etkiledi. Irazca karakteri beni mest etti. Köy hayatını çok çok başarılı anlatan Fakir Baykurt burda da Burdur iline özgü şiveyle geçen olayları tatlı tatlı anlatıyor ancak bir yandan da hiç değişmeyen düzen içimizi yakıyor. Gara Bayram'ı Haçça'yı Amat'ı unutmayacağım hiç. Ama en çok Irazca'yı. "Namert gider, Mert dayanır..."

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.