24,0 TL
Standart Teslimat : 01 Nisan - 04 Nisan
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

İrade Eğitimi - Hasan Ali Yücel Klasikler Kitap Açıklaması

 

Yaradılış gereği insanı diğer canlılardan ayıran belli başlı özellikleri bulunuyor. Düşünebilen, konuşabilen ve sorumluluk sahibi olan insanın bir diğer ayırt edici özelliği ise irade. Fransız eğitimci ve pedagog Jules Payot'nun insan iradesine dair kaleme aldığı İrade Eğitimi adlı kişisel gelişim kitabı, genç okur kitlesine hitap etmesine rağmen kişisel gelişim türüne ilgi duyan herkesin okuyabileceği bir eser. Eserin içerisinde düşüncelerinize yön verecek birçok öğüt ve tavsiye bulunuyor. Dilerseniz Jules Payot'nun ağır bir dil kullanarak yazdığı eserin konusuna biraz değinelim.

 

"İrade Eğitimi" adlı kitabı neden okumalısınız?

260 sayfaya sahip olan İrade Eğitimi, 5 ana bölümden ve birçok alt başlıktan oluşuyor. Fikirlerin ve ruh hâllerinin irade üzerindeki rolü, derin düşünme ve nefis düşkünlüğü gibi konular etrafında şekillenen başlıklar, ana bölümlere eşlik ediyor. Fransız yazar Jules Payot; eserinde insan iradesinin savaşması gereken unsurlar olduğunu, alınacak doğru bir eğitimle iradenin terbiye edileceğini anlatıyor. Ana hatlarıyla yazar, insanın yaşam boyu kendisiyle olan mücadelesini konu alıyor. Hem psikolojik hem fizyolojik nedenlere, insan için doğa kanunu sayılan tembelliğe karşı çözümler üreten yazar; isteksiz yaşayan bireyin her şeye en kolay yoldan ulaşmak istediğini aktarıyor. İradeye sahip çıkabilmek için şehvet düşkünlüğünden, cimrilikten, tembellikten ve isteksizlikten kurtulmak gerektiğini anlatan Jules Payot; kişinin arkadaş çevresinin de irade eğitimde hayati rol oynadığına değiniyor. Jules Payot eserin ön sözünde İrade Eğitimi'nin dört yıllık inceleme ve çalışma sonucunda okura sunulduğunu belirtiyor. Yazar, tüm üniversite öğrencilerinin ve entelektüel zihin çalışanlarının birçok konuda bu eserden faydalanabileceğine inanıyor. Payot, başarıya giden yolda mücadele edilmesi gereken düşmanlar olduğunu; amaçsızlık, isteksizlik ve tembellik kavramlarıyla savaşılması gerektiğini anlatıyor.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Fransızca orijinal ismi "L'éducation de la Volonté" olan ve 1895 yılında yazılan eserin Türkçeye ilk olarak 1926 yılında İbrahim Ethem tarafından İrade Terbiyesi adıyla çevrildiğini biliyor muydunuz? Payot'nun en ünlü kitabı olan İrade Eğitimi, birçok farklı dile çevrilir. 1859-1940 yılları arasında yaşayan yazarın Aix-Marseille Üniversitesinin rektörlüğünü yaptığı bilinir. Kaleme aldığı eserlerinin tamamı eğitim, ahlak ve irade temalı olan Jules Payot; İrade Eğitimi adlı eserinde kendi yaşamından örnekler de sunar. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'nın Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi'nde kendine yer bulan İrade Eğitimi, Ali Berktay tarafından Türkçeye çevrilir.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Fransız eğitimci Jules Payot'nun İrade Eğitimi adlı eserini okuduktan sonra Rollo May tarafından kaleme alınan Kendini Arayan İnsan kitabını ve Engin Geçtan'ın İnsan Olmak isimli eserini inceleyebilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

08.02.2022

Başta ergen ve üstü gençler ile öğretmenler okumalı

Bu kitabı en başta eğitimciler, ana-babalar, orta-lise ve üniversiteli gençler okumalı. Zira açıkça o yaş gençlerine irade terbiyesini, eğitimde ve hayatta başarıyı onca yıl öncesinden isabetli şekilde anlatıyor.

05.10.2021

Mükemmel Ötesi

Küçük büyük herkes okumalı.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.