26,0 TL
Standart Teslimat : 25 Mart - 28 Mart
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!
;

İnsancıklar Kitap Açıklaması

 

Dostoyevski'nin müthiş insan tahlilleri ve saf gerçeğin keşfi ile kaleme alınan İnsancıklar romanı karşınızda! Genç Dostoyevski'nin gözünden; merkezine Petersburg'u alan, Çarlık Rusyası döneminin anlatıldığı gerçekler okuyucuya sunuluyor. Toplumun sorunlarına kayıtsız kalmayan yazar; ezilen ve dışlanan insanların verdikleri hayat mücadelesini satırlarında dile getiriyor. Bir yanda sefa süren zenginler diğer yanda sefalet içinde yaşayan yoksullar...Yüreklere dokunan bir sevgi bağı ve duygulandıran bir son. Tüm bunlar ve daha fazlası Dostoyevski'nin İnsancıklar romanında okurlarını bekliyor. Gelin, severek okuyacağınız İnsancıklar romanına birlikte göz atalım.

 

"İnsancıklar" adlı romanı neden okumalısınız?

Dostoyevski'nin sade ve akıcı anlatımı, İnsancıklar'ı sıkılmadan okunabilen bir roman yapıyor. Roman; memur olan Maker Alekseyeviç ve küçük yaşta kimsesiz kalan, terzilik yaparak geçimini sağlayan Dabroselova arasındaki mektuplaşmaları konu alıyor. İki karakterin ortak noktası ise yoksulluk... Bu yoksul hayat içinde birbirlerine duydukları güven, sevgi, merhamet ve destek okurlara örnek oluyor. Roman, yoksulluğun getirdiği çaresizliği, çeşitli hastalıkları, toplumsal sorunları okuyucuyla buluşturuyor. Eser; okuyucuya saf sevgiyi göstererek herhangi bir çıkar ilişkisi olmadan da insanların ortak bir noktada buluşulabileceği mesajını veriyor. İnsancıklar, her çağdan ve her yaştan okuyucuya hitap eden gerçek bir klasik!

 

Bunları biliyor muydunuz?

1846 yılında yazılan İnsancıklar'ın, Dostoyevski'nin ilk romanı olduğunu biliyor muydunuz? Dostoyevski derin sosyolojik gözlemler yapmayı seven, insanlarla iletişim kuran bir yazar olarak toplumsal gerçekliği derin olan eserler ortaya çıkarır. Yazdıklarını arkadaşı Grigoroviç'e okutur. Arkadaşı romandan çok etkilenir ve dönemin ünlü şairlerinden olan Nikoray Nekrasov'a götürür. Nekrasov romanı bir başyapıt olarak değerlendirir ve bu eseri dönemin ünlü eleştirmeni Belinski'ye gösterir. Henüz 23 yaşında olan Dostoyevski'nin İnsancıklar romanını okuyan Belinski, "Rusya yeni bir Gogol kazandı!" yorumunu yapar. Hızla yayımlanan İnsancıklar Dostoyevski'yi kısa bir sürede tanınan bir yazar hâline getirir. Can Yayınları'nın ilk kez 2016 yılında yayımladığı eser, Sabri Gürses tarafından tercüme edilir. Kitabın başında okurları bir şiir karşılar. Dostoyevski, romanında Gogol'un ve Puşkin'in eserlerinden bahseder. Türk Edebiyatı'nın önemli isimlerinden Oğuz Atay'ın en sevdiği yazar olan Dostoyevski hakkında arkadaşıyla bir diyaloğu olur. Arkadaşı, Atay'ın kolunun altında İnsancıklar romanı olduğunu görünce ona kitabı okuduğunu ve kitapla ne yapacağını sorar. Atay ise "Ben okudum da bu kitabı Pakize' ye götürüyorum, o bunu okuduktan sonra onunla evleneceğim." cevabını verir.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Dostoyevski'nin İnsancıklar romanını okuduktan sonra dilerseniz psikolojik dram türünde ele aldığı çok sevilen Suç ve Ceza romanını veya "Hiçbir romanımı bu kadar önemsemedim." yorumunu yaptığı Karamazov Kardeşler'i, Kumar borcunu ödemek için yazdığı Kumarbaz adlı romanını okuyabilirsiniz.

 

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

22.04.2021

...

Dostoyevski’nin genç bir yaşta yazdığı şahane kitap.

02.03.2021

Harika!!

Çok çok iyi. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

13.02.2021

İnsancıklar

Merak ediyorum çok övüldü

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.