59,8 TL
Standart Teslimat : 06 Aralık - 09 Aralık
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

İnce Memed 1 Kitap Açıklaması

 

İnce Memed; Kemal Sadık Gökçeli'nin, bilinen ismiyle Yaşar Kemal'in üzerine şiirler yazılan, türküler söylenen ilk romanı olma özelliği taşıyor. Yaşar Kemal, köy yaşamının üzerine kara bulut gibi çöken ağaların yıldıran, bezdiren, insan haklarını hiçe sayan zulmü neticesinde İnce Memed karakteriyle düzene başkaldıran destansı bir eser sunuyor. Okuyucu; adaletsizliğin, zorbalığın ve haksızlığın karşısında susmayan İnce Memed ile insanın onur mücadelesine tanıklık ediyor. Yaşamla ölüm arasında ince bir çizgide giden İnce Memed'i biraz daha yakından inceleyelim.

 

''İnce Memed 1'' adlı kitabı neden okumalısınız?

Edebiyat eleştirmeni Berna Moran, İnce Memed eserini bir İngiliz tarihçisinin deyimiyle ''Soylu bir eşkıya romanı'' olarak aktarıyor. Varlık dergisi tarafından 1956 yılında Varlık Roman Ödülü'ne layık görülen eser, Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında ve Çukurova'da geçiyor. Toplam 448 sayfa ve 37 bölümden oluşan eserde Yaşar Kemal; günlük konuşma diline bolca yer veriyor ve akıcı bir üslupla her okuyucuya sesleniyor. Yazar, okuyucuyu Çukurova'nın sıcak havalarına götürüyor ve köy yaşamının zorluklarına dikkat çekiyor. Köyün ağası gaddar Abdi Ağa, Memed ve beraber yaşadığı annesi Döne'ye ardı arkası kesilmeyen bir şiddet uyguluyor. Çocukluğunu dahi yaşayamayan Memed'in yediği dayaklar, uğradığı haksızlıklar canına tak ediyor ve Abdi Ağa'nın boyunduruğundan kaçarak ağaların yılgın düzenine ve yardakçılarına hasım, kendini dost bilen ve ona kucak açan herkesle hısım oluyor. Okunması gereken eserler listelerinde kendine her zaman yer bulan bu destansı romanın Türk edebiyatını tanımak isteyen herkesin kitaplığında olması gerektiğine inanıyoruz.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Yaşar Kemal'in İnce Memed romanını 1947 senesinde yazmaya başladığını biliyor muydunuz? Dört kitaplık bir serinin ilk kitabı olan eser, ilk defa 1957 senesinde Bulgarcaya, ardından Nazım Hikmet Ran tarafından 1959 senesinde Rusçaya çevrilir. Kırktan fazla dile çevrilen eser, bu alanda Türk edebiyatının önder eserlerinden biri olur. Romandan uyarlanan filmler ve esere yazılan türküler de bulunur. Yeşilçam'ın Kibar Feyzo (IMDb: 8.7) filmi de Yaşar Kemal'in bu eserinden esinlenir. Ayrıca Grup Yorum'un ve Zülfü Livaneli'nin İnce Memed isimli parçalarıyla kitaba eşlik edilebilir. İnce Memed'in yabancı film uyarlaması da bulunur. "Memed My Hawk" (IMDb: 6.5) isimli film, 1984 yapımı bir eser. İnce Memed'i filmleriyle seyredip türküleriyle dinlemek, okuyucunun romanla bağını artırabilir.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

2015 yılında hayata gözlerini yuman büyük usta Yaşar Kemal'in İnce Memed 1'in devamı niteliğinde üç kitabı daha bulunuyor. Dilerseniz İnce Memed 1 adlı eserini okuduktan sonra kaldığınız yerden devam edebilir; İnce Memed 2, İnce Memed 3 ve son olarak İnce Memed 4 adlı kitaplarıyla seriyi tamamlayabilirsiniz.

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

İnce Memed, Anadolu'nun güneyinde devedikenleriyle dolu bir ovada bulunan yoksul bir köyde geçer. Tüm gücü elinde tutan toprak sahibi Ağa, marabaların elde ettiği ürünün çoğuna el koymaktadır. Hikayenin kahramanı İnce Memed, Ağa'nın zorbalığına baş kaldırır. Sonunda dağlara çıkarak bir eşkıya çetesine katılır. Baskıya karşı verdikleri mücadelede yoksullara kol kanat geren Memed, bir tür Anadolulu Robin Hood'a dönüşür. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Sabit Fikir

Özgürlüğe ve barışa uzanan bin çiçekli yol
Oylum Yılmaz

Binbir çiçekli bahçeden bir çığlık yükseldi yeniden, duyuyor musunuz? Duyuyor muyuz? Bir yakarış hatta belki de bir dua; sanata, yaşama, halka ve tüm insanlığa doğru edilen bir dua, doğa ile uygarlığı kucaklayarak, yüreğe seslenen bir yakarış… Dalga dalga yayılır gibi üzerimizden tüm evrene doğru ve ne mutlu ki hiç susmayan, hiç susmayacak olan, bir sonsuzluk boyunca duyanın, okuyanın yüreğine, gönlüne kazınan, kazınacak olan...

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

01.02.2022

Müthiş Bir Başyapıt

2 haftada bitirdim. Kitap okadar akıcı o kadar bağlayıcı ki elinizden bırakamıyorsunuz

13.09.2021

Mükemmel bir kitap

Sürükleyici, elinizden bırakamayacağınız bir roman. Dili de oldukça sade ve anlaşılır. Kesinlikle tüm seri okunmalı.

15.06.2021

ince memed

İnce memed serisini okumanızı tavsiye ederim. Harika bir hikaye...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.