71,5 TL
Standart Teslimat : 13 Temmuz - 16 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

İlkçağ Felsefe Tarihi 5 - Plotinos Platonculuk ve Erken Dönem Hıristiyan Felsefesi Kitap Açıklaması

 


Ahmet Arslan İlkçağ Felsefe Tarihi adlı kapsamlı çalışmasını, serinin bu beşinci kitabıyla tamamlarken, bu cilt; Plotinos, yeni Platonculuk ve erken dönem Hıristiyan felsefesine ayrılmış durumda. Yazar, bu kitapta önce yeni Platonculuğa kaynaklık eden filozofları ve bunların yeni Platonculuk üzerindeki etkilerini ayrıntılı bir şekilde açıkladıktan sonra, kitabın ikinci kısmında, antik gelenekten başlayarak 'iman' ve 'akıl' ilişkileri çerçevesinde erken dönem Hıristiyan felsefesini değerlendiriyor.Sayfa Sayısı: 508

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

05.11.2020

felsefeyle ilgilenenlerinin okuması gereken bir seri

Kitap temiz şekilde ve birkaç gün içinde elime ulaştı. Teşekkürler.

31.10.2020

Ahmet Arslan

Erken dönem hrıstiyanlığı için okunması gereken bir eser.

29.07.2019

kendini anlamak

Prof Ahmet Arslan  tarafından hazırlanan bu 5 kitablık felsefe serisi kendi içinde büyük bir tutarlığa sahip ,dolayısıyla başta batı  olmak üzere İslam dünyasının Antik Grek felsefesi,düşünce tarzı,evren ,dünya ,hayat tasavvurları ile olan münasebetleri kesintisiz takip edebiliyor ve Bugünün dünyasında anlıyamadığımız olay ve görüşlerin köklerini bulabiliyoruz. Bu bağlamda 5. kitab olarak hazırlanmış olan söz konusu eserde hristiyan inancının teşekkül evresinden beri Antik grek felsefesinden az çok haberdar olup ona göre kendi teolojisini kurmasını ve ona karşı kendini evvelinde konumlandırması  ve hatta gerektiği yerde onu kendi teolojisini akli hale getirmek için araç olarak kullanmasını görebiliyoruz.Ayrıca ilahi kaynaklı inançların vaaz ettiklerine yakın bir tasavvura ulaştığını gördüğümüz Plotinosun E.D.H. felsefesi tarafından heder edilmesi durumunu gözlemek akla ve mantığa gayet önem veren okuyucu için buruk bir his verecektir.Bugünün batı dünyasını dolayısıyla da yaşadığımız toplumu anlamın en önemli unsurlarından olan felsefe tarihini bütünüyle okuma işi ancak bu seride çok daha kolay ve akıcı hale getirilmiştir.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.