0/5 - 0 Kişi Yorum Yap
36,1 TL
47,5 TL %24
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 30 Eylül - 06 Ekim
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Araplarla Çinliler arasındaki Talas Savaşı (751) Türklerin hayatında yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Savaş, Arapların zaferiyle sonuçlandı. Bu zaferden sonra Müslümanlık Türkler arasında yayılmaya başladı. Türkler büyük topluluklar halinde Müslüman oldular. İlk olarak Karluk Türkleri İslâmiyeti kabul ettiler. Abbasîlerin Türklere gösterdikleri yakınlık ve güven onların Müslüman olmalarını hızlandırdı.
Emevîler, Türklere karşı düşmanca davranmışlardı. Onların topraklarını yağmalamışlar, şehirlerini yakıp yıkmışlardı. Onun için Emevîler döneminde Müslümanlık Türkler arasında çok yayılmadı. Ayrıca Emevîler de Müslüman olmayanlardan aldıkları cizye ve haraç vergilerinin azalacağını düşünerek Türklerin İslâmiyeti kabul etmelerini istemediler. Türkler de böylece Müslümanlığa uzak kaldılar.
Türklerin İslâmiyete girişleri VIII. yüzyılda başlamıştı. IX.ve X. yüzyılda Karluklardan başka diğer Türk boyları da Müslüman oldular. Abbasîler zamanında Karahanlılar, Volga Bulgarları İslâmiyeti kabul ettiler. Sonra Türklerin en büyük kolu Oğuzlar Müslüman oldular. Oğuzların Müslüman olmalarıyla birlikte Türkler, anayurtlarını geride bırakarak batıya, Ön Asya topraklarına göç ettiler. Abbasî devletinde görev aldılar. Türklerin Abbasîler döneminde gösterdikleri askerî ve idarî başarılar onları kısa zamanda İslâm dünyasının en etkili ve önemli milleti durumuna getirdi.Baskı Yılı: 2008


Dili: Türkçe
Yayınevi: Örgün Yayınları

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

28.07.2018

Baska bir yorum

Ayrıca "W" Wilhelm'i degil, Wasilij'i [Vasiliy] temsil etmektedir. Eserin orijinali Rusçadır. Ingilizceye "Turkestan, down to the Mongol Invasion" adıyla tercüme edilmistir.

31.12.2015

Büyük tarih bilgini Barthold´un “İlk Müslüman Türkler” diye bir eseri YOKTUR. Bu kitap aslında Barthold’un doktora tezi de olan ÿ"MOĞOL İSTİLASINA KADAR TÜRKİSTANÿ" adlı meşhur eserinin eksik bir çevirisinden ibaret. Hatta bu çeviri de aslında Sözde kitabı hazırlayan N. Uğurlu´nun çevirisi değil, Hakkı Dursun Yıldız tarafından hazırlanan ve Türk Tarih Kurumu tarafından 1990´da basılan eserin harfiyen kopyası. Sadece mesela ÿ"halefleriÿ" kelimesi yerine ÿ"ardıllarıÿ" kelimesi yazılmış ve bunun gibi birkaç kelime değişikliği yapılmış.  Bir tarihçi olarak, kitabı edinmek isteyenleri uyarmak için bu notu yazıyorum.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.