30,8 TL
Standart Teslimat : 14 Temmuz - 17 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

İlk - Bilimkurgu Seçkisi - Pangea Kitaplığı Kitap Açıklaması

 

İlk, ismiyle müsemma bir kitap. Pangea Kitaplığı'nın ilk öykü kitabı ve ilk öykü seçkisi. Bilimkurgu Kulübü ile ortaklaşa yürüttüğümüz bu projede hem bilimkurgu alanında senelerdir eser veren yazarlar hem de türe yabancı ama edebiyatta tecrübeli isimler yan yana geliyor. İlk'i emsallerinden ayıran en büyük özellik de bu. Türün duayenleri ile edebiyatın usta isimlerini bir araya getirmesi.

Seçkinin bir diğer özelliği tematik bir öykü derlemesi olması. "Başlangıç" teması ekseninde kurgulanan bu öyküler, türle yeni tanışan, ona aşina olan ya da spekülatif kurgu konusunda uzman olarak nitelendirebileceğimiz okuru bambaşka dünyalara götürebilecek güçte. Derlemede yer alan tüm yazarlar telif gelirlerini, erken yaşta kaybettiğimiz bilim insanı Özgen Berkol Doğan'ın adını yaşatma gayesiyle kurulmuş bilimkurgu kütüphanesine bağışlayarak bu türün daha geniş kitlelere ulaşması için önemli bir adım attılar.

Bilimkurgu iyi ki var!

"Elinizdeki derlemede yirmi bir öykü var. Hiçbiri ‘kısa öykü' türünün kestirmesine sapmıyor, bir ‘ilginç fikir' + bir ‘şaşırtmaca' = kısa öykü şablonuna sığınmıyor. Ortaya attıkları ilginç fikirleri karşılarına alıp hesaplaşıyorlar, didikliyorlar, kurcalıyorlar; gerçek insanların bu fikirlerin gerçek olduğu bir dünyada nasıl yaşayabileceğini soruyorlar kendilerine. Hikâye anlatıyorlar. Masalcı dedeler ve nineler olma yoluna çıkıyorlar; yani edebiyattaki en zor işe kalkışıyorlar"
Bülent Somay

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

18.02.2021

Bu Kitaba 1 Yıldızı Uygun Gören Zihniyet

Kitabı okuduğunu bile düşünmediğim bir aklıevvel daha piyasaya çıkışının ertesi günü 1 yıldızı yapıştırmış. Bu zihniyet Türkiye'de bir arpa boyu yol alamamamızın baş sorumlusudur. Bunlar için spekülatif yerli edebiyat otomatikman bir yıldızı hak eer. Okumaya tenezzül bile etmezler. Kimi ekipte yer bulamadığı için kıskanır; kimi "Türkler bilimkurgu yazamaz yeeeaaa" tayfasıdır; kimi sadece kötü huyludur ve baltalamaktan zevk alır.İlk, bir yıldızı hak eden basitlikte bir kitap değil. 21 farklı zihin bütün iyi niyetleriyle ortaya zihin emeklerini koydu ve ortaya gerçekten de kalburüstü bir iş çıktı.Lütfen karalama ve küçümseme tayfasının kirli zihnine kanmayın ve bu kitaba bir şans verin.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.