8,15 TL
Standart Teslimat : 30 Kasım - 03 Aralık
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

İki Yıl Okul Tatili Kitap Açıklaması

 

Sizce 8-14 yaş aralığındaki bir grup çocuk, ıssız bir adada hayatta kalmayı başarabilir mi? Peki, hayatta kalsalar dahi bu çocukların adadaki hayatları nasıl geçer dersiniz? Fransız gezgin ve yazar Jules Verne, İki Yıl Okul Tatili adlı kitabında bu soruların yanıtlarını okurlarıyla paylaşıyor. Farklı milletlerden 15 çocuğun yaşadığı iki yıllık macerayı konu alan hikâye, akıcı dili ve heyecan dolu kurgusuyla okurları âdeta içine çekiyor. Gelin, bu eğlenceli kitabın içeriğinden biraz bahsedelim.

 

"İki Yıl Okul Tatili" adlı kitabı neden okumalısınız?

Jules Verne'in yazdığı İki Yıl Okul Tatili adlı eser, 30 bölümden ve 136 sayfadan oluşuyor. Toplam 15 çocuğun yer aldığı hikâyede özellikle Briant, Gordon, Doniphan, Jacques, Cross, Baxter ve Moko adlı çocuklar göze çarpıyor. Moko hariç hepsi Chairman Yatılı Okulunun öğrencileri olan çocuklar, yıllık tatillerinde Yeni Zelanda kıyılarını gezmek için Sloughi adlı gemide toplanıyorlar. Ancak işler karışınca içinde tek bir yetişkin bile bulunmayan gemi denize açılıyor ve 15 çocuk için heyecan dolu bir macera başlıyor. İki yıllık macera süresince çocuklar, zorlu şartlar altında hayatta kalma mücadelesi veriyorlar. Böylece saygı, sevgi, cesaret, birlik ve beraberlik gibi kavramların önemini anlıyorlar.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Jules Verne'in İki Yıl Okul Tatili isimli eserinin ilk olarak "Magasin d'Éducation et de Récréation" adlı dergide bölümler hâlinde yayımlandığını biliyor muydunuz? Orijinal adı "Deux Ans de Vacances" olan eser, 1888 yılında özgün dili Fransızcada Pierre-Jules Hetzel tarafından yayımlanır. İlk kez 1891 yılında Ahmet İhsan tarafından Türkçeleştirilir ve Alem Matbaası aracılığıyla Türkiye'deki okurlarla buluşturulur. Daha sonra 1967 yılında Işıl Yayınevi tarafından Hilmi Bilginer çevirisiyle yayımlanır. Yıllar içinde pek çok çevirmen tarafından tercüme edilip farklı yayınevleri aracılığıyla basılan eser, 2017 yılında çocuklar için kısaltılarak Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından İş Çocuk Klasikleri dizisinde yayımlanır. Yonca Aşçı Dalar tarafından Türkçeye çevrilen eserin editörlüğünü Nevin Avan Özdemir üstlenir. Okurlar tarafından çok sevilen eser; anime, çizgi roman, televizyon dizisi ve sinema filmi olarak da uyarlanır. Yıllara meydan okuyan bu etkileyici esere bir de izleyici olarak şahitlik etmek isterseniz Karel Zeman yönetmenliğinde çekilen 1967 yılı İtalya ve Çekoslovakya ortak yapımı olan "Ukradená vzducholod" (IMDb: 7.3) filmini izleyebilirsiniz.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Jules Verne'in İki Yıl Okul Tatili adlı romanını beğendiyseniz Seksen Günde Dünya Turu,Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, Balonla Beş Hafta, Yeşil Işın, On Beş Yaşında Bir Kaptan adlı diğer eserlerini de okuyabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

31.10.2020

Tavsiye ederim

Cok beğendim macera dolu 2. Sınıfa giden oğlum için aldım oda çok sevdi gereksiz uzatmalar hiç yok.

30.03.2020

Kalite ve Fiyat

İş Bankası Kültür Yayınlarını çocuklarınız için gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Fiyat olarak da oldukça makul.

04.10.2019

süper

süper kitap

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.