Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


İdeoloji Olarak Biyoloji - DNA Doktrini

İdeoloji Olarak Biyoloji - DNA Doktrini

İdeoloji Olarak Biyoloji - DNA Doktrini

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Cengiz Adanur
Yayınevi :

Kolektif Kitap

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Her politik felsefe bir insan doğası teorisiyle başlamak zorundadır.

İdeoloji Olarak Biyoloji, kökleri on dokuzuncu yüzyıldaki sosyal Darwinizme uzanan ve toplumun özelliklerinin, üyelerinin bi reysel özelliklerden kaynaklandığını ve bu özelliklerin de üyelerin genlerinde bulunduğunu ka bul eden sosyobiyolojiyi odağına alarak, modern bilim ideolojisinin bizi yönelttiği hatalı yolları inceliyor. Bilimin sınırlı olduğunu kabul ederek, doğanın zenginliğini yeniden keşfetmemizi ve bilimin gerçek değerini takdir etmemizi sağlıyor.

Dünyanın önde gelen bilim insanlarından R. C. Lewontin yayımlandığı yıl büyük ses getiren kitabında, Stephen Jay Gould ve Peter Medawar'la aynı doğrultuda, "saf bilimin" toplumsal ve siyasi ihtiyaçlarla varsayımlar tarafından nasıl şekillendirilip yönlendirildiğini irdeliyor.

"Bilim insanları, yaşama bilim insanları olarak değil, ailenin, devletin, üretken bir yapının içindeki toplumsal varlıklar olarak başlar ve doğaya toplumsal deneyimlerinin şekillendirdiği bir mercekten bakarlar... Bilim, kendinden önceki Kilise gibi, her tarihsel devirde toplumun baskın değerleriyle görüşlerini yansıtan ve perçinleyen bir toplumsal kurumdur."
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 112

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kolektif Kitap

İlk Baskı Yılı : 2015

Sayfa Sayısı : 112

Dil : Türkçe

ISBN: 9786055029425


Yorumlar (1)

Evrim Psikolojisinin Yanliislarini Anlatan Guzel B

Kitap evrim teorisi ile insan davranislarini aciklamaya calisan evrim psikolojisin hatalarindan bahsediyor. Antropolojik ve pratik bulgular ile evrimcilerin davranislari aciklama gayretlerindeki hatalari ortaya koyuyor.