26,0 TL
Standart Teslimat : 30 Haziran - 04 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

İbn Fadlan Seyahatnamesi Kitap Açıklaması

 

Bu seyahatnâme X. yüzyıldaki Türklerin tarihi hakkında en canlı, en sağlam vesikalardandır. İbn Fadlan gibi kültürlü, mütecessis bir kişinin gözlemlerine dayanmaktadır. Veciz ve akıcı bir üslupla kaleme alınmıştır.


Yazıldığı tarihten itibaren doğuda, daha sonra batıda çeşitli kişiler tarafından kaynak olarak kullanılmış, çok sayıda çalışmaya konu olmuş, çeşitli dillere çevrilmiş, filmlere konu olmuştur. İbn Fadlan elçilik için gittiği sırada uğradığı Türk kabilelerinin idaresi, dinleri, adetleri, hukukları hakkında çok değerli bilgiler vermiş, o kavimlerden olan kişilere sorular yöneltmiş, onların mantalitesini anlamaya çalışmıştır. Devrindeki Oğuzlar, Bulgarlar, Ruslar hakkında son derece önemli bilgiler vermiştir. 


 


(Tanıtım Bülteninden)


 


 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

18.12.2020

İbni Fadlan

13.savaşçı çocukluğumun favori filmiydi. Onun esinlendiği kitabı daha yeni okumak benim ayıbım olsun. Hocaya değerli çevirileri için teşekkür ediyorum

19.11.2020

Fadlan, 13. savaşçı

İbni Fadlan seyahatnamesini okuyunca, Antonio Banderas'ın başrolunde oynadığı 13. savaşçı filmini hatırladım. O filmin kaynağı bu seyahatnamedir. Bence kitabı okurken, önce  veya sonra filmi de seyredin. Tarih, daha güzel canlanıyor. zaten canlandırdığı karakterin adı da Fadlan. Fadlan da sonuçta o bölgeyi Türk topluluklarını daha önceden tanımayan bir isim. Bunun sonucu olarak da Vikingleri, Rusları, Türkleri hep birbirine karıştırmış...

13.02.2016

heyecan verici

Bazı satırlarda hadi canım olurmu Diyeceğiniz bir kitap. Bence Fadlan araplar hariç herkese ilkel gözü ile bakmış. Bazı satırlarda duyduklarını da görmüş gibi anlattığı kanısındayım. Her kütüphanede bulunması gerektiğini düşünüyorum.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.