4/5 - 96 Kişi Yorum Yap
36,48 TL
48,0 TL %24
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 21 - 24 Şubat
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


20. yüzyıl Portekiz edebiyatının büyük ismi Fernando Pessoa, sağlığında yayınlanan yapıtları olduysa da, esas olarak ölümünden sonra, yazılarını topladığı sandığın bulunmasıyla ün kazandı. Yaklaşık 27 bin sayfaya yayılan, farklı türlerde eserler veren yazar, bunların büyük bir kısmını kendi adıyla değil, birer yaşamöyküsüyle, kişilikle, hatta edebi duruş ve tarzla donattığı 70 ayrı kurmaca yazarın, dışkimliğin adıyla imzalamıştı; kötü bir Portekizce’yle ilkel doğa şiirleri yazan Alberto Caeiro, pagan dinlere inanan hekim Ricardo Reis, "içinde bir Yunan şairi barındıran Whitman" diye tarif edilen Alvaro de Campos gibi... Bu kurmaca yazarlardan biri olan Bernardo Soares, Pessoa’nın "yarı-dışkimlik" olarak nitelediği, ona çok yakın bir karakterdi ve Huzursuzluğun Kitabı’nın yazarı olarak yaratılmıştı. Soares, gündüzleri bir kumaş mağazasında çalışan, geceleri yağmurun sesinde, ayak seslerinde yalnızlığını duyumsayan bir Lizbonluydu.
Huzursuzluğun Kitabı, kurmaca bir karakterin kendi hayatını anlattığı bir roman olarak görülebilir; ancak yazarla kahramanı sık sık birbirinin yerine geçtiğinden, Pessoa’nın hayatla ilgili kendine ait olan ve olmayan düşünceleri döktüğü, evirip çevirdiği bir denemeler, anlatılar toplamı olarak da kabul edilebilir. Pessoa bu kitap üzerinde 1913’ten itibaren çalışmaya başlamış, ölümüne dek parça parça yazmaya da devam etmişti. Sandık açıldıktan sonra, dağınık metinler bir araya getirilmeye başlandı ve 1982’de Portekiz’de yapıt ilk kez olarak basıldı; daha sonra, yeni bulunan parçaların eklenmesi ve elyazmalarında yanlış okunmuş yerlerin düzeltilmesiyle yeni basımlar yapıldı.
Dünyayı seyretmekle yetinmek isteyen, eylemsizliği en yüce erdem ve gerçek yaşam olarak gören Soares, Pessoa için belki de dünyanın ve yaşamanın ne olduğunu gösteren bir perdedir. Huzursuzluğun Kitabı aynı zamanda, bir edebiyatçının ulaşmak istediği yapıtla kâğıda dökebildiklerinin arasındaki mesafedir de; hayal edilenin soluk, titrek bir sureti, gölgesi olarak kalmaya, kusurlu olmaya mahkûmdur; tıpkı bütün kitaplar ve bütün çeviriler gibi.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 536

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 484

Baskı Yılı: 2006


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Livro de Desassossego, Pessoa’nın Lizbon’da bir restoranda tanıştığı kimsesiz bir muhasebeci yardımcısı olan Bernardo Soares’in “vakasız otobiyografisi” olarak sunulur. Bazısı “Metafiziksel Zihinler İçin Etkin Hayal Kurma Sanatı” gibi isimler taşıyan yüzlerce kısa bölüme ayrılmış parçalı bir metinde Soares, sanat, hayat ve hayaller üstüne düşüncelerini ortaya koyuyor, hava değişikliklerini ve Lizbon şehir merkezinin sokak manzaralarını gözlemliyor, varoluşun yararsızlığı üstüne düşünce üretiyor ve anlamsız bir hayat yaşamak için teknikler öneriyor..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Mesele'nin Yorumu

1913 yılı Avrupa’da romanın büyük kriz döneminin başlarındaki bir tarihtir. İşte o yıl, Portekiz’in Lizbon’unda, çevresinde ağırbaşlı ve alçakgönüllü kişiliğiyle tanınan bir adam roman için büyük bir yapı kurma işine girişir. Yirmi beş yaşındaki ticari metinler çevirmeni Fernando Antonio Nogueria Pessoa, A Aguia (Kartal) adlı edebiyat dergisinde ilk yaratıcı düzyazı metnini yayınlar. Bu metne yazar olarak attığı imzaysa daha kısadır: Fernando Pessoa..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%73,7
%11,6
%6,3
%4,2
%4,2
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

19.03.2019

Harika

Çok beğenerek aldığım bir kitap bayıldım

22.12.2015

Fiyat

Kitap fazla ucuz değil mi ? Biraz daha arttırın hiç okuyamayalım.

28.06.2015

Aptallık Mutluluktadır

Bu kitabı sanki korkunç bir şeymiş yerden yere vuran, eleştiren, tükürüklerini saçarak abartılmamasını söyleyen insanlar görüyorum. Ve açıkçası bunların okudukları kitabın ilgi alanını görememiş aptallar olduklarını söylemekten başka hiçbir çarem yok. Bunların depresyondan çakmayan nesiller olduğunu da söylemeliyim özellikle. Hayatlarında hiç karamsarlıkla baş başa kalmadıklarını, geceye sarkmayı sevmeyen insan oluşlarını. Ya da kişilikleriyle hiçbir sorun yaşamamış, insan ilişkilerinde güle oynaya takılan, pempe ipliklerden yapılmış dünyaların insanları olduklarını...

Elbette mutlu mesut yaşam sürmüş kimsenin bu kitaptan ÿ"elde edeceğiÿ" tek bilgi ÿ"bunalımdırÿ".

Eleştirdikleri noktaların kitabın can sıkıcı ve bunalım yaratan bir nitelikte olduğunu söylersek, sarf ettikleri cümleler karşısındaki en büyük trajedinin adı ÿ"Huzursuzlukÿ"la başlayan bir kitabı okumaya başlamış olduklarıdır bence.

Özeleştiride bulunmak gerekirse kitabın zaman zaman insanı sıktığı doğru, zira Empati veya Uçurtma Avcısı ya da Grinin Elli Tonu gibi hiçbir edebi değeri olmayan ama kurgusu yüzünden şahlandırılan kitaplardan gelmiş insanların bir hayli ağır bulacağı bir kitap.

Fakat ferah bir zihinde okunduğunda ise büyüsünden yenmeyen, benim için tam da bir yazarın sahip olması gereken nitelikte, bazı yerlerince derince anlaşılması için kafa kurcalatan, son derece büyük ve inanılmaz bir kitap bu.

Bu kitabı okumak isteyenler varsa, sadece kendiyle derdi olanlar ya da hayatı boyunca hiç kendi gibi olamayanlar okusun (derim ben). Diğerleri ise yalnızca kirletir bu kitabı.
İçinde okumaya değer şeylerden de anlamazlar, bunalım derler, iç karartıcı derler, aşırı pesimistlik derler..
ama kendi kişiliği içinde sürünen bir insanın ruhunu anlamazlar.
Hayat onlar için yolundadır (çünkü).

*Açıkçası anlatmak istediğim, bu kitabın çıkış noktası ÿ"kendi gibi olamamakÿ" bana göre. Yorumlarda bu es geçilmiş, ve sanki bu hiç anlaşılamamış gibi. Kitabı anladığını söyleyen insanların ne anladıklarına üzülsem mi, gülsem mi bilemiyorum.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız