5/5 - 6 Kişi Yorum Yap
24,0 TL
30,0 TL %20
- Teslimat Seçenekleri -
Aynı Gün Teslimat : 27 Ekim (18:00 - 23:00)
Hızlı Teslimat : 29 Ekim
Standart Teslimat : 31 Ekim - 06 Kasım
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

İnsanın uğraşı, kendinin inşasıdır, tamamlanma ve bütünlenme gailesi. İnsan, konuştukça konuşlanır, konar ve yerleşir. Dille kaybettiğinin yerine, yine dille yenisini ikame etmeye çalışır. Ulaşmayı amaçladığı hep geride bıraktığıdır. Binlerce yıllık bu kimlik inşası, insanın hayvan bedenine giydiği mana dünyasını oluşturarak onu rasyonel örgütlü bir toplumsal varlığa dönüştürür. Homo narrans doğadan yonttuğu harflerden kurduğu metinlerle ve ölümlülüğünün üzerine giydiği ölümsüz simgesellikle, minik parçalardan oluşan büyük öyküler yaratıcısıdır.

Mitler, doğanın bir parçası olarak çevresiyle etkileşiminin insandaki dilsel yansımalarıdır, onun doğa üzerinde kurmaya çalıştığı hâkimiyetin öyküleridir. Bu anlamıyla mitler, insanın kendini inşasında kullandığı, kendisi tarafından yaratılan yapı taşlarıdır. İnsan nedir? sorusuna verilecek yanıtların toplamıdır. İnsan kendi anlatısıdır;onun bedeni, dünyası, yaşamı ve kültürü hem ürettiği hem de içinde rol aldığı mitler ve masallarda varlık bulur.

İçinde yaşadığımız, baştan sona dille ve dilde inşa edilmiş bir Homo sapiens dünyasıdır. Senaryosunu kendi yazdığı bir yaşamı ölmek istemeden yaşayıp ölen insan, hem yaşamına hem de katlanamadığı ölüme anlam yükleme çabasıyla dilin ipine sarılarak kendini anlatıların  kör kuyularına bırakmıştır. Belki de bu yüzden Homo sapiens bir Homo narrans’tır yani hikâye anlatan insandır.

İnsan niçin hikâye anlatır? sorusunun binlerce yıllık izini süren bu kitap, mitler ve masallar eşliğinde okuyucuyu heyecanlı bir yolculuğa çıkarıyor.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar

%100
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

05.10.2020

Ufuk açıcı bir kitap

İsmail hoca olunca hiç düşünmeden bile alınacak bir kitap. Tavsiye edilir.

05.10.2020

Bir varmış bir yokmuş

Australopithecus, Homo Habilis, Homo Erectus, Homo Neanderthalensis, Homo Sapiens ya da henüz daha keşfetmediğimiz bir tür şu soruyu ilk defa sorma cesaretinde bulundu: ben kimim? Devamı "bu hayatın anlamı ne,önemi ne, konumum ne? neden burada yaşıyorum?" sorularıyla biyolojimizin bir parçası haline gelmişcesine bizlerle eskimeden, aksine daha da yeşillenerek bin yılları aştı. Varoluşsal soruların soğuk gerçekliğinde üşümek istemeyen İlk Soranlar da, bugünün Soranları gibi mitlerin sıcak kollarında var olmayı seçtiler. Bu kitap sıcaklığını kolektif bilinçaltı ile durmaksızın devam ettiren mitlerin ve hikaye anlatma dürtüsünün ölümü dahi nasıl hafifletirdiğini anlatıyor.

29.09.2020

yazar

anlatım tarzı ile soluksuz okuyacağınız bir yazar

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.