3,5/5 - 146 Kişi Yorum Yap

İlk Baskı Yılı : 2016

Sayfa Sayısı : 456

Dil : Türkçe

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens kitabıyla insan türünün dünyaya nasıl egemen olduğunu anlatan Harari, Homo Deus'ta çarpıcı öngörüleriyle yarınımızı ele alıyor. İnsanlığın ölümsüzl& ... Tamamını gör
28,42 TL
46,0 TL %38
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Yazar Hakkında

Yuval Noah Harari

Yuval Noah Harari

2002’de Oxford Üniversitesi’nde tarih doktorasını tamamlayan Yuval Noah Harari, halen Kudüs İbrani Üniversitesi Tarih Bölümü’nde dünya tarihi dersleri vermektedir. 2014’te yayımlanan Hayvanlardan Tanrılara: Sapiensve 2017’de yayımlanan Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi onlarca dile çevrilmiş, dünya çapında çoksatanlar listelerini altüst etmiştir.Yazarın şu an üzerinde ... Tamamını görKitap Açıklaması


Hayvanlardan Tanrılara Sapiens kitabıyla insan türünün dünyaya nasıl egemen olduğunu anlatan Harari, Homo Deus'ta çarpıcı öngörüleriyle yarınımızı ele alıyor. İnsanlığın ölümsüzlük, mutluluk ve tanrısallık peşindeki yolculuğunu bilim, tarih ve felsefe ışığında incelediği bu çalışmasında, insanın bambaşka bir türe, Homo deus'a evrildiği bir gelecek kurguluyor.

Yola "önemsiz bir hayvan" olarak çıkan Homo sapiens, tanrılar katına ulaşmak uğruna kendi sonunu mu hazırlıyor?

Homo sapiens nasıl oldu da evrenin insan türünün etrafında döndüğünü iddia eden hümanist öğretiye inandı?

Bu öğreti gündelik yaşantımızı, sanatımızı ve en gizli tutkularımızı nasıl şekillendiriyor?

İnsanı inekler, tavuklar, şempanzeler ve bilgisayar programlarının tümünden ayıran yüksek zekası ve kudreti dışında herhangi bir alametifarikası var mı?

Tarih boyunca benzeri görülmemiş kazanımlar elde etmemize rağmen mutluluk seviyemizde neden kayda değer bir artış olmadı?

"Tüm bunları anlamak için tek yapmamız gereken geriye dönüp bakmak ve Homo sapiens'in aslında ne olduğunu, hümanizmin nasıl dünyaya hakim bir din hâline geldiğini ve hümanizm rüyasını gerçekleştirmeye çalışmanın aslında neden insanlığın kendi sonunu getireceğini incelemektir. İşte bu kitabın temel meselesi budur."

"Okurken hem eğlenecek hem de çok şaşıracaksınız. Her şeyin ötesinde, kendinizi daha önce hiç düşünmediğiniz şeyleri düşünürken bulacaksınız."
-Danıel Kahneman, Hızlı ve Yavaş Düşünme'nin yazarı-

"Homo Deus'u okuduğunuzda uzun ve zorlu bir yolculuğun ardından vardığınız bir uçurumun kenarında durduğunuzu hissedeceksiniz. Yolculuğun artık bir önemi kalmayacak, çünkü bir sonraki adımınızı engin bir boşluğa atacaksınız."
-David Runciman, The Guardian-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 456

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kolektif Kitap

 

Puanlamalar

%54,1
%21,9
%11
%6,2
%6,8
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap
İnsanın yarını

Kitap başlangıcıyla Sapiens'i okuyanlara biraz tekrar gibi gelse de sonrasında müthiş keyifle okunan, verdiklerine kıyasla son derece yalın bir anlatıma sahip. İnsana bakış açısında, az veya çok bir değişime yol açması kuvvetle muhtemel.

Homo Sapiens "2"

Homo Sapiens'in çarpıcılığına karşın, Homo Deus nispeten daha zayıf... Kitap Sapiens'in biraz daha genişletilmesi gibi olmuş. Uzun bir Sapiens girişi var zaten. Sapiens'in Deus'a evrilmesi süreci çok da berrak değil... Yine de oldukça güzel Homo Deus....

Hayvanlar, Süperinsan, Kapitalizm ve Hümanizm

Yazarın yazın Hürriyet gazetesinde vermiş olduğu röportajda Homo Deus'un sinyallerini vermiş ve o günden bugüne sabırsızlıkla beklemiştim. Nitekim de röportajında çiftlik hayvanlarına yapılan eziyetin en büyük suçlardan biri olarak niteleyen yazar, bu kitapta da bu eziyeti, hayvanların bilinç ve duygularının varlığı tartışmasını ve insanların neden kendini hayvanlardan üstün görmeye eğilimli olduğu gibi konuları detaylı bir şekilde ele alıyor. Kehanetlerden çok çıkarımlar yaparak bize gelecekte dünya düzeninin nasıl şekilleneceğini ise son bölümde örneklerle anlatmaya çalışıyor. Sonuç olarak, sorgulayan beyinlere ilaç niyetine, at gözlüğü takmışlara ise zehir tadında bir kitap var karşımızda.