39,35 TL
Standart Teslimat : 01 Temmuz - 04 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Her Dağın Gölgesi Deniz'e Düşer Kitap Açıklaması

 


“Büyüyordum… Nenem Xacê’nin eteğinin altında, jandarma baskınları arasında, radyonun dibinde, duydukları haberlerle asılan yüzleri izleyerek, asılanların isimlerini duyarak, toprak yiyip, köpek kovalayarak, telden arabalarla ıı-ınnn yaparak büyüyordum. Arada bir annemden mektuplar geliyordu. Nenem Xacê mektupları okutup, ‘Hımm,’ diyor, anlaşılmaz biçimde ağzında bir şeyler geveliyordu. Mektuplarda ‘Çocukların hali vaziyeti nasıl?’ diye sorulan soruları okuyanlar ise iç çekip bana bakıyordu. Oysa çoktan unutmuştum annemi. Ama yine de her çocuğun bakışlarının mazlumluğundan, derinliğinden olsa gerek, kabuklu göz kapaklarımın altındaki fıldır gözlerimin bir an mahzunlaştığını görenler, bunu anne özlemine ve yetimliğe yoruyor, ağlıyorlardı. Hele de kadınlar… Köy kadınları, acıyı unutturma derdine girerken daha fazla hatırlatırlardı. Hangi kadın yolda yolakta beni görse çağırıp memelerinin arasına bastırır, ben öyle üzerlerindeki kadınlık, annelik, köylülük karışımı kokuyu içime çekerken, onlar ise yazmalarının ucundan tutup, gözlerini silerlerdi. Bu içli anlar, artık benim de farkında olduğum, keyif aldığım birer oyuna dönüşmüştü.
Kadınları gördüğüm zaman boynumu büker, ağır adımlarla yanlarına yaklaşır, içerleyip de beni memelerine bastırmalarını beklerdim.”
Bir Alevi Kürt köyünün ve insanlarının hikâyesi...
“Vecizeleri, mesajları ve yasalarıyla bedene oturmaya çalışan, yer yer beline vurulan penslerle daralan, yer yer dikişleri patlayan Cumhuriyet”in uzak hatırası...
1960’lar ve 70’ler... Nurhak’ın yası... “Rüyalardan keramet, ocaklardan derman, dedelerden ikrar almaya alışmış köylü”nün devrim düşüne dalışı...
Ve “tüm zamanların, her şeyin intikamını alma” öfkesini biriktiren 12 Eylül kâbusu...
Evrim Alataş’ın, neşesini öfke kıyamet içinde de yitirmeyen kaleminden.Sayfa Sayısı: 261

Baskı Yılı: 2009


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Fikri Sabit

Her dağın gölgesi denize düşer... Bazı kitaplar ne kapağıyla ne yazarıyla ne de etrafta çıkan eleştirileriyle, sadece ve sadece tuhaf bir şekilde ismiyle okuru kendine çeker. Tıpkı “Her Dağın Gölgesi Deniz’e Düşer”in bana yaptığı gibi. Ardına, önüne bakmadan bir solukta okudum bu romanı, ismine kandım, bir hazin öyküydü karşımda duran, ancak bitirdikten sonra aklıma geldi sorup soruşturmak, yazarını, bundan önceki ve sonraki yapıtlarını ya, boşuna... Evrim Alataş, tek bir roman yazmış ve onun yayımlanışının ardından kısacık bir süre sonra hayatı bırakıp kaçmış.

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

09.04.2010

Bir dönemin romansı ifadesi gibi

Öncelikle Evrim Alataş'ı bu kadar güzel bir kitap yazdığı için kutluyorum. Kitabın konusunun geçtiği köye yakın bir köyde aynı yıllarda doğup büyümüş birisi olarak kitapta anlatılanların benzerliğine 'bu kadar mı benzer' diyerek büyük bir heyecanla okudum. Kitap, bir dönemi, birkaç kuşağı, Türkiye'deki siyasal ortamı çok güzel bir romansı bir dille anlatıyor. Altmışlı yıllardan başlayarak doksanlı yılların ortalarına kadarki dönemin kısa bir özeti gibiydi. Bir yandan Türkiye´de alevi sünni, sağ sol, Kürt Türk diye kutuplaşmalar yaşanırken bütün bunların bir köye yansımasının sonuçları anlatılıyor. Okurken kendimi buldum çünkü kitabın geçtiği köy bize yarım saatlik mesafedeydi. Kimi zaman gururlandım yaşananlardan, kimiz zaman öfke duydum yaşatılanlara, kimi zaman hüzünlendim gidenlere. En çok etkilendiğim seksenli yılların sonu ve doksanlı yılların başıyla dalga dalga gelişen göç olgusuydu. o yıllarda köyde umudunu kesen ister ekonomik ister başka bir sebeple olsun ailelerin birer ikişer büyük şehirlere göç etmeleri ve köylerdeki bu insan zenginliğinin giderek azalması, o coğrafyanın insansızlaşması. Zaten kitap bunu o kadar iyi vermişki okurken bile bir eksiklik duygusuna kapılıyorsunuz. Son olarak Nene Xece ve Zeytun arasındaki gelin kaynana ilişkisi annem ve nineminkiyle neredeyse aynı olmasına sık sık tebessüm ederek okudum.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.