3,5/5 - 4 Kişi Yorum Yap
28,35 TL
45,0 TL %37
Standart Teslimat : 29 Ocak - 02 Şubat
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Hayvanların Tarihi-Felsefi Bir Deneme Kitap Açıklaması

 

“Hayvanlar gitgide, teker teker sahneyi terk edip insanlığı kendi temsilleriyle, evcil hayvanları ve oyuncaklarıyla baş başa bırakıyor.”

Çalışmalarını çağdaş felsefenin sorunları merkezinde sürdüren akademisyen Oxana Timofeeva, Aristoteles’ten ödünç aldığı adla Hayvanların Tarihi'ni felsefi bir hat üzerinde kuruyor, tabiri caizse, “felsefe tarihini hayvanların tarihi olarak okumayı” öneriyor.

Hayvanlar bugün daha ziyade evcilleştirme, kapatma ya da imgeleştirme yoluyla gündelik hayatımıza, dilimize, düşünce dünyamıza dahil olurken bu çalışma “hayvan meselesi”ni Aristoteles’ten Hegel’e, Adorno’dan Deleuze’e uzanan geniş bir felsefe geleneğine ve Bataille, Kafka, Platonov gibi yazarların metinlerine atıfta bulunarak ele alıyor, hayvanla insan arasında aşina olduğumuz tüm ayrımlardan, insanlığa ve hayvanlığa dair tüm keskin tanımlardan azade yeni bir düşünme ve tartışma imkânı sunuyor.

“Eğer felsefe bilgelik sevgisiyse, Oxana Timofeeva'nın Hayvanların Tarihi, hayvan sevgisinden mürekkep bir felsefe çalışmasıdır. Felsefeyi hayvanlara karşı yanlış tutumundan ötürü kolayca mahkûm etmek yerine, hayvanlara haysiyetlerini iade etmek üzere Aristoteles'ten Deleuze'e filozofların nasıl daha farklı yorumlanabileceğini yeni baştan anlama çabasına giriyor. Hayvanların Tarihi, bize, biz insanlara, yeni bir dünya kazanmak için tüm ‘devrimci hayvanlar’la birlik olmayı öğretiyor.”

- Benjamin Noys - 

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Sunuş: Slavoj Žižek

Yayıma Hazırlayan: Müge Karahan

Son Okuma: Arif Yıldız

Kapak Tasarımı: Deniz Akkol/Kolektif Tasarım

 

 

Puanlamalar
%25
%50
%0
%25
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

29.05.2019

Yorum

Hayvanların tarihini kitapta bulamadım onun yerine batı felsefesi tarihinde insanları hayvanlardan hangi filozoflar nasıl ayırmıştır türünden başka filozoflara ait çok fazla görüş buldum. Bunun için bu kitabı okumaktannsa Hegel ve Descartes'in kendi kitapları okunabilir. Bir felsefeci olarak başarısız bir deneme örneğiydi

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.