25,2 TL
Standart Teslimat : 03 Ekim - 06 Ekim
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Hayatın Anlamı Kitap Açıklaması

 


Hayatın anlamı nedir? Daha fazla güç, servet, seks, aşk, çikolata, futbol, entelektüel tefekkür ya da günü yaşamak mı? Hayatın bir anlamı var mıdır; yoksa o da tüm anlamlar gibi sadece postmodern bir kurgudan mı ibarettir?

Anlamın hızla buharlaştığı günümüz kapitalizminin kentli, pragmatik politik ve kültürel dünyasında her şeye rağmen ortak ya da hayatlarımıza gömülü anlamlardan bahsedebilir miyiz?

Terry Eagleton bu kısa "giriş" kitabında, insan bilimlerinin terk ettiği ve popüler kültürle anlam endüstrisinin istila ettiği bir alanda hayatın anlamını sorguluyor. Hayatın anlamını, anlamın hayatını oluşturan dilbilimsel, etik, kültürel ve politik göstergelerle tartışan Eagleton'ın anlatısına Shakespeare'in tiyatral karakterleri, Wittgenstein'ın "dil oyunları", Schopenhauer'un "istenç"i Heidegger'in "hiç"i, Sartre'daki endişe, Samuel Beckett'in "belki"si ve Freud'un "bilinçdışı" da parçalar halinde katılıyor. Aristo'dan Marx'a uzanan bir ahlaki soykütük dahilinde insanın kendini gerçekleştirmesi, kişisel tatmin, toplumsal birer pratik olarak mutluluk, sevgi ve erdem gibi kavram ve değerleri yorumlayan Eagleton'ın bu kitabı, hayatı hâlâ hayati göstergeleriyle dert edenler için bir düşünme çağrısı. Hayatı ya da dendiği gibi, "Ey Hayat!"ı.Sayfa Sayısı: 144

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

20.03.2019

Her Kitaplıkta Bulunmalı

Terry Eagleton'u tanımıyorsanız eğer "Hayatın Anlamı" başlığını taşıyan yüz kırk dört sayfalık bu kitabı önce ciddiye almayabilirsiniz. Ancak kitabı elinize aldığınızdan itibaren daha ilk sayfadan zihninizde bir iklim değişikliğinin başladığına şahitlik edeceksiniz. Kitap bittiğinde ise içinizde oluşacak Eagleton'un diğer tüm kitaplarını okuma arzusuna karşı koyamayacaksınız çünkü Eagleton'ın bu ve diğer kitaplarında size bir şeylerin cevabını vermekten çok bir şeyleri fark ettirmeye çalıştığını anlayacaksınız. Bu kitapla beraber önemli olan soru sormaktır düşüncesinin önemi bir kez daha kavradım. Dikkatli olun, bu kitap size hayatınızın sorusunu sorabilir. Kesinlikle tavsiye ederim; her kitaplıkta bulunmalı. Keyifli okumalar.

13.12.2018

Terry Eagleton, Ayrıntı Yayınları ve Çevirmen Kutlu Tunca; Müthiş Bir Çalışma.

Terry Eagleton için sözü, her ne kadar tahmin etsem de, okurlara bırakıyorum ancak Ayrıntı Yayınları'nı ve çevirmen Kutlu Tunca'yı tebrik ve takdir ederim. Çok emek verilerek özenle hazırlanmış bir çalışma olmuş. Konuyla ilgililer açısından mutlaka okunması ve kitaplıklarda yer alması gereken bir eser, kesinlikle kaçırmayın.

06.08.2012

Hayat

Anlamsızlığına mahkumiyetten anlam üretme çabasında, farkında olmamak daha iyi gibi.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.