55,05 TL
Standart Teslimat : 01 Şubat - 04 Şubat
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!
;

Hasretinden Prangalar Eskittim Kitap Açıklaması

 

Seni! demiş Ahmed Arif; seni anlatabilmek seni, demiş mısrasında... Çektiği hasret yüzünden prangalar eskiten Ahmet Arif, duyguları en dokunaklı en etkileyici şekilde dizelere döküyor. Okurken tüylerinizin diken diken olduğunu hissedeceğiniz şiirler, ruhunuzun en derin yerlerine işleyecek. Hasretinden Prangalar Eskittim sizi Ahmed Arif'le; onun duygu dünyası ve eşsiz sanatıyla buluşturacak. Gelin, şiir kitaplarının vazgeçilmezleri arasında olan Hasretinden Prangalar Eskittim adlı şiir kitabını birlikte inceleyelim.

 

"Hasretinden Prangalar Eskittim" adlı kitabı neden okumalısınız?

Ahmed Arif; Hasretinden Prangalar Eskittim şiir kitabında serbest ölçü ve zengin imgeler kullanıyor. Kullandığı farklı sözcükler, dizelerde eşi benzeri olmayan bir uyum oluşturuyor. Şiirlerin tek bir mısrası bile okurlara duygu yoğunluğunu güçlü bir şekilde hissettiriyor... Aşkı ve hüznü başarıyla işleyen şair bunların yanı sıra toplum gerçeklerine de değiniyor; toplumu konu alan, onun sorunlarına eğilen eserler ortaya çıkarıyor. Ahmed Arif’in şiirlerini okuyarak; onun düşüncelerine ve hayatına dair fikir sahibi olabilirsiniz. Toplumcu gerçekçi şairin edebiyat yönünden zengin eserleri okuyucular tarafından büyük bir ilgi ve beğeniyle karşılanıyor. Toplumcu-devrimci şair Ahmed Arif; halk edebiyatı, türkü-ağıt türlerinde okuyucuya eşsiz dizeler sunuyor.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Kitapta yer alan şiirlerin birçoğunun şarkı olarak bestelendiğini biliyor muydunuz? Hasretinden Prangalar Eskittim 1968 yılında yayımlanır. Hasretinden Prangalar Eskittim yayımlandığı ilk günden itibaren gördüğü yoğun ilgi sayesinde kitaba da adını verir. Ahmed Arif şiir kitabına önce Dört Yanım Puşt ismini koymak ister fakat çevresindekilere danışarak Hasretinden Prangalar Çürüttüm koymayı planlar. Nihayetinde, Hasretinden Prangalar Eskittim adının daha uygun olacağına karar verir. Kitap, 6 farklı bölüm ve 68 şiirden oluşur. Bu eser, Ahmed Arif’in hayattayken yayımlanan tek eseri. Türkiye'de çok satan şiir kitaplarından olan eser, 2008 yılından bu zamana kadar Metis Yayınları tarafından basılır. 25 Eylül 2012 yılında Şanlıurfa’da 30.321 kişi aynı anda kitapta bulunan “Anadolu” adlı şiiri okuyarak Guinness Rekorlar Kitabına girer. 2012 yılında Kemal Kocatürk tarafından tiyatroya uyarlanır. Almanca, Fransızca gibi birçok dile çevrilir. Kitabın sonunda ise Arif’in röportajı ve arkadaşları tarafından şiirinin yorumlanması yer alır. Günümüzdeki baskısında; Cemal Süreyya’nın 1969 yılında yayımlanan yazısı, Nedret Gülcan ve Yılmaz Gruda’nın, Ahmet Arif için yazdığı şiirler bulunur. Kitabın bir diğer kısmında da Ahmet Arif’in kızı babasının daha önce hiç yayımlanmayan şiirlerini birleştirir.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Ahmed Arif’in Hasretinden Prangalar Eskittim adlı şiir kitabını okuduktan sonra dilerseniz Giden Gitmiş Hüznü Ayaklandırmak Boşuna eserini okuyabilirsiniz. Ahmed Arif’in hayranı olduğu Nazım Hikmet’in Henüz Vakit Varken Gülüm adlı eserini veya Memleketimden İnsan Manzaraları - Şiirler 5 adlı şiir kitabını okuyabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

07.02.2021

Şiir

Arkadaşıma hediye olarak alacağım. Bayılıyorum bu kitaba.

21.01.2021

Şiirler iyi ki varlar

Kelimelerin anlam bulduğu bir kitap. Kıymetli bir arkadaşımı hatırlatır kitaplığımda gözüme ilisince. Alın aldırın

04.01.2021

Güzel İnsan

Güzel insan Ahmed Arifin biricik şaheseri bu coğrafyada yaşayan her insan mutlaka okumalı

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.