9,3 TL
Standart Teslimat : 14 Temmuz - 17 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Hamlet - Hasan Ali Yücel Klasikleri Kitap Açıklaması

 

Hamlet - Hasan Ali Yücel Klasikleri

Hamlet, William Shakespeare’in en uzun oyunu olmasının yanı sıra dünya edebiyatında da en tanınmış eserlerinden biri. Üzerinden 400 yıl geçmesine rağmen hala okuyucuyu ve seyirciyi etkilemeyi başaran anlatımı, onu birçok açıdan eşsiz kılıyor. 1600’lü yıllardan bu güne üzerine en çok konuşulan, hakkında kitaplar yazılan, çevirisi ile de birden fazla ülkede yayınlanan Hamlet, aynı zamanda en çok sahnelenen oyunlar arasında yer alıyor.

Kaynağı eski kuzey masallarına kadar uzanan bu tragedya, Shakespeare’in güçlü ve etkili anlatımı ile merak ve ilgi uyandıran bir konuya sahip olması ile dikkat çekiyor. Oyundaki olay örgüsü ve karakterler, hayranlık uyandıran bir ustalıkla işleniyor. Oyunda birçok yerde karşımıza çıkan dramatik öğeler insan ruhunun karmaşık yapısına adeta ışık tutuyor ve kitabın unutulmayacak eserler arasına da ilk sıradan girmesini sağlıyor.

 

Hamlet’in Trajik İntikam Hikayesine de Kütüphanenizde Yer Açın!

Hamlet için kısaca bir intikam tragedyası diyebiliriz. Eser, amcası Claudius’un, babasını öldürüp tahta çıkması ve çok kısa bir süre sonra annesi ile de evlenmesi üzerine Hamlet’in girdiği bunalım ve ruhsal çöküntü ile başlıyor. Sonraları babasının hayaletinin ortaya çıkması üzerine olaylar tamamen farklı bir hal alıyor. Hayaletin, cinayeti Claudius’un işlediğini ve intikam almasını söylemesi; Hamlet’i intikam planları içerisine sürüklüyor. Bu planları gizlemek için de deli rolü yapmaya başlayan Hamlet’in delilik ve gerçeklik arasındaki geçişleri ana olay örgüsünü oluşturuyor.

Aşk, akraba ve iktidar ilişkileri örgüsünde geçen olayların temelinde Hamlet’in babasını öldürerek tahta geçen amcasından intikam alma arzusu yatıyor. Olayların daha çok bu intikam çabası üzerine kurulu oluşu ve oyunda birbirini izleyen cinayetlerin aslında gerçek bir keder ile başlayan Hamlet’in hayatını, nasıl derin bir girdaba dönüştürdüğünü gözler önüne seriyor.

 

En Sevilen Kitaplara Hemen Şimdi Sahip Olun!

Tüm dünyada yüzyıllardır dile gelen “Olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu!” sözünü bir de Hamlet’in ağzından duymak ister misiniz? Cevabınız evet ise sepetinize hemen Hamlet’i eklemeyi unutmayın. Ayrıca birbirinden eşsiz alıntıların yer aldığı bu eser ile Shakespeare’in şairane dünyası ile tanışmanın keyfini çıkarın.

 

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Kitap... Yasak...
Fikri Sabit

Çok yakın bir arkadaşım dün keyifli bir öğlen kahvesini karşılıklı höpürdettiğimiz sırada Hanefi Avcı’nın “Haliç’te Yaşayan Simonlar”ını aldığını söyleyiverdi aniden. Şaşırmıştım zira bu tür kitaplarla pek arası olmadığını bilirdim. Şaşkınlığımı ona da geçirince, canım ne olur ne olmaz, yasaklanır falan, elimde olsun istedim, diyerek konuyu kapattı. Evet, konu kesinlikle kapanmıştı; yasaklanan, yasaklanma ihtimali olan bir kitabı kim okumak, ona sahip olmak istemezdi ki! Durum ikimiz için de işte böylesine açık ve de berraktı... Oldum olası yasaklanmış kitapları okumak isterim, ilgimi çeksin çekmesin, iyi yazılsın kötü yazılsın fark etmez, bir kitap yasaklandı mı, toplum ahlakına mugayir mi bulundu, işte o noktada benim gözümde okunası olur. Yasakçı zihniyet de okurun bu tür sapkın eğilimlerini bildiğinden olsa gerek, bu işi elinden geldiğince sessiz sedasız yapmaya .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

17.03.2021

Başyapıt

Bin yıl geçse de eskimeyecek bir başyapıt. Sabahattin Eyuboglu çevirisi de ayrıca bi harika

15.03.2021

Tavsiye ediyorum

Kesinlikle okunması gereken kaliteli bir kitap.

21.02.2021

Yorumluyorum

Sadece döneminin değil tüm dönemlerin en klas eserlerinden biridir.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.