Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Hah Kitap Açıklaması

 


"Çünkü onlar 'annelerini erken, babalarını ölümlerine yakın seviyor'. Onlar en çok bunu biliyor. Babalarsa sevilmeye gelmiyor. Babalar bir kere sevildi mi hemen kısalıp ölüyor. Buna önce yas, sonra yasa deniyor. Böyle oluyor: Çocuk tüfeği eline alıyor. Namlunun ucunda: okunaksız bir baba. Sonra korkunç şeyler oluyor. Kırık cıncık ve leke. Saçma ve kül. Ve bir de bakmışsın, baba gökte soluk bir amblem. Tedavülden kalkmış delik para."

Birgül Oğuz'un kitabı yas üzerine. Ancak yalnızca kişisel bir kaybın yasını tutmuyor Hah. Hafızalardan silindi silinecek "yılbindokuzyüzeylül" devrini şimdiye fırlatmak arzusunu da duyuyor. Temsil, telafi ve idrak edilemez olanı temsil, telafi ve idrak etmeye çalışıyor. Zamanın yas'a müdahalesi, halden hale geçen öykülerin dilinde buluyor karşılığını.Sayfa Sayısı: 88

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Metis Yayıncılık

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Kitabın kapağında ‘öykü’ yazıyor. Ama bu kitaba parçalı bir novella, bütün kısımları birbirine uzun bir şiir gibi bağlanan bir şiir-roman da demek mümkün.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

30.07.2013

"Sizin hiç babanız öldü mü?"

Birgül Oğuz, ikinci öykü kitabı ´´Hah´´ ile - artık küllendiği yanılsamasına düştüğüm - yasıma dokundu. Hem gidenin ardında bıraktığı dolmaz boşluğu ´arabeskleştirmeyerek´ - ki kolay değildir bunu başarmak -, hem de övgüye değer, özgün, şiirsel, imge yoğun bir anlatımla. Bencilce, kişiselleştirerek tuttuğumuz, tuttuğumuzu sandığımız, bazen başkalarıyla yarıştırdığımız yasın, özünde nasıl büyük bir ortaklık barındırdığını göstere göstere...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.