47,5 TL
Standart Teslimat : 01 Nisan - 04 Nisan
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Güzel Yaşam Kılavuzu - Antik Stoacı Sevinç Sanatı Kitap Açıklaması

 

Hayal kırıklıkları, kayıplar ve daha pek çok olumsuz mesele karşısında neler yaparsınız? Acıyla, öfkeyle nasıl başa çıkarsınız? 1952 yılında doğan ABD'li filozof William B. Irvine'na göre çoğu insanın böyle durumlara vereceği tepkiler birbirine benziyor ve tepkiler oldukça şiddetli bir biçimde ortaya çıkıyor. Stoa etiği ise insana en korkunç, en acı verici olaylar karşısında bile sakin kalabilmeyi öğretiyor. Güzel Yaşam Kılavuzu adlı kitabında William B. Irvine, okurlara, çağın giderek artan ve öngörülmesi pek de mümkün olmayan zorluklarına karşı nasıl doğru bir tutum sergileyebileceklerini gösteriyor. Gelin, eseri yakından tanıyalım.

 

"Güzel Yaşam Kılavuzu" adlı kitabı neden okumalısınız?

Pratik uygulamalarla anlatılan kılavuz kitapta iyimserliği her daim canlı tutmanın yollarını bulabilirsiniz. Filozof William B. Irvine, modern yaşamın günlük streslerinden önemli krizlerine kadar farklı sorunlarla başa çıkma yöntemlerini anlatıyor. Bunun Stoacı bilgelik anlayışının özümsenerek yapılabileceğini savunuyor. Stoacı bilgelerin yaşam pratiklerinin günümüz insanına nasıl yardımcı olabileceğini açıklıyor. Marcus Aurelius, Seneca ve Epictetus gibi Antik Stoacıların iç görülerini çağdaş psikolojik araştırmacılar tarafından uygulanan tekniklerle benzersiz bir şekilde birleştiriyor. Yazar, Stoacı yaşam felsefesini şaşırtıcı bir biçimde günümüze uygulamayı başarıyor. Irvine, kitabında, mevcut engeller karşısında olumsuz duygulara kapılmayıp serinkanlı davranarak sorunların aşılabileceğini anlatıyor. Böylece kişi engelleri aşmakla kalmıyor, süreci iyi yöneterek mevcut engelin kendisine faydalı bir sonuca evrilmesini de sağlamış oluyor. Stoacı filozoflardan bugüne yansıyan iyimserlik, sakin ve makul olma durumunu hissedebileceğiniz kitapla harika bir okuma deneyiminin keyfini çıkarabilirsiniz.

 

Kitap hakkında diğer bilgiler

Kitabın alt başlığında hayatta karşılaşılabilecek güçlüklere karşı sakinliği koruma, böylece dayanıklı ve güçlü bir şekilde her soruna göğüs germe teması bulunur. Kitap, bir yönüyle hayata karşı Stoacı bir meydan okuma rehberi! Eser Seneca'nın ölürken bile çok sakin olması ve çevresinde toplanan sevenlerini teselli etmeye çalışması gibi inanılmaz örneklerle günümüz insanına yol gösterir. Orijinal adı The Stoic Challenge: A Philosopher's Guide to Becoming Tougher, Calmer, and More Resilient olan eser 2019 yılında, W. W. Norton & Company tarafından İngilizce baskıyla okurlara sunulur. Kitabın Türkçeye tercümesi Güzel Yaşam Kılavuzu-Antik Stoacı Sevinç Sanatı adıyla çevrilir. İş Bankası Kültür Yayınları K. Orkun Çatık tarafından çevirisi yapılan eseri, 2022 yılında okurlarla buluşturur.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Bu kitabı beğendiyseniz benzer konuları işleyen bir başka yazar Alain de Botton'ın Felsefenin Tesellisi, Mutluluğun Mimarisi ve Gelecek Daha Güzel Günler mi Getirecek? adlı eserlerine de göz gezdirebilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.