4,5/5 - 22 Kişi Yorum Yap
33,44 TL
44,0 TL %24
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 16 Haziran - 21 Haziran
Standart Teslimat’ta 50 TL üzeri kargo bedava!

Güven (Cilt 2) Kitap Açıklaması


Zaman: İkinci Dünya Savaşı'nın var gücüyle devam ettiği 1940'ların başı. İstanbul Üniversitesi'nde okuyan bir avuç anti-faşist devrimci genç, dönemin tek muhalefet partisi olan illegal Türkiye Komünist Partisi'ni aramaktadır. Bir avuç insan, 1940'ların Türkiye'sindeki tüm boyutlarıyla sergilenen karanlığı bir ucundan yırtmak için mücadele vermektedir...

Vedat Türkali, beş kitaplık ve iki ciltlik romanı boyunca Komintern belgelerine dayanarak, hakkında verilen "desantralizasyon" kararının öncesindeki ve sonrasındaki TKP'nin durumunu romancılığının bilinen ustalığıyla; iç monologlar ve diyaloglarla, olayların, olguların, kişilerin akışıyla ortaya koyar.

Türkali, İkinci Dünya Savaşı yıllarındaki Türkiye'yi anlatan "Güven"de Türkiye Komünist Partisi'nin tarihini sürece tanıklık etmiş bir yazar olarak tüm içsel dinamikleri ve sorunsallarıyla gözler önüne sererken, yalnızca o dönemdeki sol hareketin değil, demokratından faşistine, iş adamından polisine bir toplumun tüm farklı kesimlerinin aynalığını yapar. Türkali'nin coşkulu anlatımı karakterlere ve olaylara ilişkin derin bakışıyla birleşince, Türk edebiyatında benzersiz bir roman çıkar karşımıza: Toplumun her kesiminin görüşlerinin tarafsızca, ustalıkla aktarıldığı uzun bir yolculuk, bize kendi yanıtlarımızı üretmemizi sağlayacak yepyeni araçlar armağan eden dev bir yapıt.Sayfa Sayısı: 610

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Everest Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Virgül Eleştirdi

Paris Düşerken İstanbul
CANAN DEMİRALP ARSLAN
Vedat Türkali son romanında zaman olarak 1940’lı yılları seçerken, mekân bakımından İstanbul şehrinin dışına pek az çıkıyor. Bu zaman ve mekân sınırları içerisinde karşılıklı örgütlenen komünistleri, faşistleri karşımıza çıkarırken üniversite bünyesinde çalışan edebiyatçıların ve dışalım-satımda yetkin tüccarların dünyasına da uzanıyor. TKP yapısı içinde, çevresinde ve beri yanda devletin istihbarat teşkilatında konumlanan kişilerin ağzından bir döneme ait açılmamış belgeleri okur gibi oluyorum, çoğu yerde. Farklı algılayışlardan yola çıkan farklı yaklaşımlar. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016
Puanlamalar
%81,8
%18,2
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

02.07.2020

Vedat Türkali okumak

Bir müzik dinlersiniz yaa, sözleri olmayan, sadece melodili biz müzik. Sade müzik olmasına rağmen çok şey anlatır. İşte Vedat Türkali okumak böyle bir şeydir.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.