Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Görünmez Kentler

Görünmez Kentler

Görünmez Kentler

7/10 - 42 Kişi FAVORİLERİME EKLE
  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Modern dünyanın masal anlatıcısı Italo Calvino'nun Türkçede uzun süredir görünmeyen kitabı Görünmez Kentler, tekrar elimizin altında... Kubilay Han'ın atlasında yolculuk eden Marco Polo... Batının doğuyu gören gözünün kurduğu hayaller bir yanda, modern kentin içinden çıkılmazlığı ve geleceği öte yanda...

"Kitap bir alan; okur içine girmeli, dolanmalı, belki kendini kaybetmeli, ama belli bir noktada bir çıkış hatta birçok çıkış bulmalı. Kitap, dışarı çıkabilmek için bir yola koyulma olanağı."
Okur, kitabı eline aldığında, yazarın kentleri arasında dolanacağından, önüne altın harflerle sunulan olasılıkları yutacağından, sonunda okuduklarını kendi zihnindeki ideal kentlere ekleyeceğinden emin olmalı. Okur, kitabı, mümkünse, büyük bir caddenin kenarına dizilmiş kahve masalarından birine ilişerek, okumalı; göz önündeki gerçekle, göz önündeki kurguyu daha iyi görebilmek için...

"Belki de kent yaşamının kriz noktasına yaklaşmaktayız ve Görünmez Kentler, yaşanmaz hale gelen kentlerin kalbinden doğan bir rüya."
Sayfa Sayısı: 204

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2002

Sayfa Sayısı : 204

Dil : Türkçe

ISBN: 9789750804663

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Görünmez Kentler, Venedikli gezgin Marco Polo’nun Tatar hükümdarı Kubilay Han’a anlattığı bir dizi hayalî gezi anekdotundan oluşuyor. 55 parçanın her biri farklı bir hayalî kenti betimliyor ve kavramsal ya da felsefî bir bilmece ya da gizem barındırıyor. Örneğin Zemrude, ona bakanın ruh haline göre değişen bir şehirdir. Yukarı ve aşağı olarak ikiye ayrılmıştır; pencere pervazları ve çeşmeler yukarıda, hendekler ve atık kâğıtlar aşağıdadır. Yukarıdaki dünya temel olarak aşağıya bakanların anıları aracılığıyla bilinebilmektedir..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (6)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Acı Gerçek

Calvino´nun üç kitabını okudum...Her defasında umutla, sevmeye çalışarak okudum... Ama olmadı, sevemedim. Bu kadar olumlu eleştiri ve kendisine düzülen methiyelerin mahiyetini anlamış değilim malesef. İçimde küçücük bir kıvılcım bırakmış olsa denemeye devam ederdim ama artık mecalim yok. Sabır taşı olsa çatlar insan. İşte acı gerçek: Hepsi birbirinden kötü!

Hayal kirikligi

Kitabı büyük beklentilerle aldım, sonuna gelemediğim bıraktığım ve tekrar okumaya başlamayağım 2. kitap.

Hoş bir kitap...

Farklı yerlerde alıntılarına rastlayıp çok merak ettiğim ve hevesle satın aldığım bir kitaptı. Hevesim bu kadar büyük olduğu için beklentilerim de yüksekti doğal olarak. Beklentilerim yüzde yüz karşılanmadı belki ama Görünmez Kentler´i çok sevdim. Rafımda, ulaşılması en kolay yerde duruyor ve ben ara ara açıp bir iki şehir okuyorum içinden, altını çizdiğim yerlere tekrar tekrar bakıyorum.

Kitapta insanlara "saçma" gelebilecek bir anakronizm var. Fakat bunun bir acemilik olduğu asla söylenemez. Farklı tarihsel dönemlere ait olguların bir arada bulunmasını "saçma" bulmak da okurun kendisine kalmış bir şeydir, beğenir veya beğenmez. Benim kendi görüşüm şu ki; bu kitapta masalsı bir dil ve özellikler var. Masalların zamanı yoktur, "evvel zaman içindeÿ" diye başlarlar, malum. Calvino da kitabına bu masalsılığı katmak için "zamansızlık" ögesini kullanmak istemiş olabilir. Okura "Görünmez Kentler´de anlatı hangi yüzyılda geçiyor?" diye sorulduğunda net bir cevap alınamaz. Konuya bu yönden baktığımızda Calvino´nun bu konuda başarıya ulaşmış olduğunu da görürüz.