3,5/5 - 15 Kişi Yorum Yap

İlk Baskı Yılı : 2014

Sayfa Sayısı : 304

Dil : Türkçe

Buraya ait olamamaktan yoruldum. Ama gidemiyorum da... Paris'e de ait değilim çünkü. Charles, Marcel, Evelyn, Margaret, hepsi başka bir yere ait olmanın güveniyle istedikleri yere gidebiliyorlar. Gittikleri yerde de dur ... Tamamını gör
20,3 TL
29,0 TL %30
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Yazar Hakkında

Murat Gülsoy

Murat Gülsoy

Murat Gülsoy, Boğaziçi Üniversitesi'nde öğretim üyesi. 1992-2002 yılları arasında arkadaşlarıyla Hayalet Gemi'yi yayınladı. 2001 Sait Faik Öykü Ödülü, Bu Kitabı Çalın adlı kitabına, 2004 Yunus Nadi Roman Ödülü Bu Filmin Kötü Adamı Benim adlı romanına verildi. Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi'nin Genel Yayın Yönetmenliğini yapan Murat Gülsoy ayrıca yaratıcı yazarlık atölye çalışmalarını Boğaziçi Üni ... Tamamını görKitap Açıklaması


Buraya ait olamamaktan yoruldum. Ama gidemiyorum da... Paris'e de ait değilim çünkü. Charles, Marcel, Evelyn, Margaret, hepsi başka bir yere ait olmanın güveniyle istedikleri yere gidebiliyorlar. Gittikleri yerde de durmayacaklar belli ki. Ben onlara benzesem de onlardan biri değilim. Acı bir tecrübe. Hayaletlerin niçin kimi binalarda hapis kaldığını şimdi anladım. Ben ve benim gibiler bu şehrin hayaletleri. Melez mahluklar. Onlarsa seyyah. Çoktan bitmiş bir hikâyeyi tekrar yaşamak isteyen eğlence düşkünleri. Onlara boşuna kızdım Alex. Ateşe verdim her yeri. Öfkem kendimeydi, biliyorum. Hiçbir yer yok benim için. Onları kıskanıyorum. Kendinden emin insanları. Herkesin bir evi, bir toprağı var. Ben gökyüzünde uçan kimsesiz bir tohumum. Bütün rahimler ölü benim için.

Meşrutiyetin ilanından sonra bir Fransız gazetesi Türkiye'de olup bitenleri ilk kaynaktan öğrenmek için İstanbul'a muhabir göndermeye karar verir. Türk asıllı bir Fransız gazeteci bu işe talip olur ve köklerinin bulunduğu şehre, İstanbul'a doğru yola çıkar.

Gölgeler ve Hayaller Şehrinde, Osmanlı'nın bu çalkantılı dönemindeki toplumsal histerinin romanı. Yabancı kaldığı ülkesinde olan biteni yabancılara rapor eden bir Türk'ün, bir yandan Osmanlı toplumunun akıl tutulmasını gözlemlerken bir yandan da kendi geçmişiyle yüzleşmesinin hikâyesi.
(Tanıtım Bülteninden)


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 304

Baskı Yılı: 2014


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 261

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Murat Gülsoy, her romanından sonra bir kez daha ikna olduğum üzere, insan ruhunun çetrefilli âleminde dolaşan ve bulduğu kıymetli hazineleri hikayeleştirmeyi başaran bir seyyah benim için. Her romanda biraz daha kendi derinine –ve aslında insan olmanın derinine– daldığından emin olduğum, ölüm başta olmak üzere pek çok zor konuyu itinayla kurcalayan, bunu yaparken duygusallığı elden bırakmazken, yolunu aklın ışığıyla bulan bir yazar. Yazdığı her romanın, daha kapağını açmadan bile beni yeni bir yola çıkaracağından eminim. Gölgeler ve Hayaller Şehrinde, bu düşüncelerimin sağlamasını yaptı. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%64,3
%7,1
%28,6
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap
BU O ROMAN DEĞİL !

M. Gülsoy Oğuz ATAY ve Orhan PAMUK´ tan sonra Türk edebiyatında beklenen o büyük, parlak romanı yazacak kişidir. ATAY Tutunamayanlar´ı yazdıktan sonra başka hiç bir şey yazmasa da şimdiki sarsılmaz kürsüyü kazanacaktı. Durmak gerek, durulmak: demlenmek, beklemek gerek... O sese kulak vermek, duyabilmek içinde gürültü çıkarmamak gerek. Velhasıl bu kitap beklenen o roman değil.

ödül almayı hak etmişti

Yazarın kitabını ilk kez okudum  çok beğendim .Mektuplaşmalardan bir tarihi roman yaratmış . Ödül almadan önce okuyup ,beğenmiştim. Ödülü alması beni hiç şaşırtmadı . Yazarın diğer eserlerini sabırsızlıkla bekliyorum. Mutlaka okumanız gereken çok akıcı , keyifli bir kitap ....

Cümleye aşık olunur mu? Olunur!

Tek başına oldukça sade kelimeler iken yazarının elinde bir araya gelince hiç olmadıkları kadar duygu dolup taşıyorlar.