54,95 TL
Standart Teslimat : 13 Temmuz - 16 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Gölgeler ve Hayaller Şehrinde Kitap Açıklaması

 


Buraya ait olamamaktan yoruldum. Ama gidemiyorum da... Paris'e de ait değilim çünkü. Charles, Marcel, Evelyn, Margaret, hepsi başka bir yere ait olmanın güveniyle istedikleri yere gidebiliyorlar. Gittikleri yerde de durmayacaklar belli ki. Ben onlara benzesem de onlardan biri değilim. Acı bir tecrübe. Hayaletlerin niçin kimi binalarda hapis kaldığını şimdi anladım. Ben ve benim gibiler bu şehrin hayaletleri. Melez mahluklar. Onlarsa seyyah. Çoktan bitmiş bir hikâyeyi tekrar yaşamak isteyen eğlence düşkünleri. Onlara boşuna kızdım Alex. Ateşe verdim her yeri. Öfkem kendimeydi, biliyorum. Hiçbir yer yok benim için. Onları kıskanıyorum. Kendinden emin insanları. Herkesin bir evi, bir toprağı var. Ben gökyüzünde uçan kimsesiz bir tohumum. Bütün rahimler ölü benim için.

Meşrutiyetin ilanından sonra bir Fransız gazetesi Türkiye'de olup bitenleri ilk kaynaktan öğrenmek için İstanbul'a muhabir göndermeye karar verir. Türk asıllı bir Fransız gazeteci bu işe talip olur ve köklerinin bulunduğu şehre, İstanbul'a doğru yola çıkar.

Gölgeler ve Hayaller Şehrinde, Osmanlı'nın bu çalkantılı dönemindeki toplumsal histerinin romanı. Yabancı kaldığı ülkesinde olan biteni yabancılara rapor eden bir Türk'ün, bir yandan Osmanlı toplumunun akıl tutulmasını gözlemlerken bir yandan da kendi geçmişiyle yüzleşmesinin hikâyesi.
(Tanıtım Bülteninden)


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 304

Baskı Yılı: 2014


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 261

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Murat Gülsoy, her romanından sonra bir kez daha ikna olduğum üzere, insan ruhunun çetrefilli âleminde dolaşan ve bulduğu kıymetli hazineleri hikayeleştirmeyi başaran bir seyyah benim için. Her romanda biraz daha kendi derinine –ve aslında insan olmanın derinine– daldığından emin olduğum, ölüm başta olmak üzere pek çok zor konuyu itinayla kurcalayan, bunu yaparken duygusallığı elden bırakmazken, yolunu aklın ışığıyla bulan bir yazar. Yazdığı her romanın, daha kapağını açmadan bile beni yeni bir yola çıkaracağından eminim. Gölgeler ve Hayaller Şehrinde, bu düşüncelerimin sağlamasını yaptı. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

26.11.2020

çok önerilen

çok önerilen ve merakla okumak istediğim bir kitap

22.03.2019

Tek kelime ile harika...

Sadece mektuplar üzerinden ilerleyen sürükleyici, heyecanlı, duygu yüklü bir roman. Tarih severler için eşsiz bir hazine. Bir solukta okuyacağınız bir yapıt.

25.08.2015

BU O ROMAN DEĞİL !

M. Gülsoy Oğuz ATAY ve Orhan PAMUK´ tan sonra Türk edebiyatında beklenen o büyük, parlak romanı yazacak kişidir. ATAY Tutunamayanlar´ı yazdıktan sonra başka hiç bir şey yazmasa da şimdiki sarsılmaz kürsüyü kazanacaktı. Durmak gerek, durulmak: demlenmek, beklemek gerek... O sese kulak vermek, duyabilmek içinde gürültü çıkarmamak gerek. Velhasıl bu kitap beklenen o roman değil.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.