3,5/5 - 13 Kişi Yorum Yap
24,7 TL
38,0 TL %35
Standart Teslimat : 20 Eylül - 24 Eylül
50 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Gerçekçiler İçin Ütopya Kitap Açıklaması

Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden)

 

 

“Bregman’a kulak verin. Geleceği şekillendirme işinde büyük gelecek vaat ediyor.” – Guardian –

Çoğumuz mutlu olmadığımız işlerde haddinden fazla çalışıyor, kalan zamanda pek de ihtiyacımız olmayan şeyleri tüketerek mutlu olmaya uğraşıyoruz. Mesele bunun iyi olmaması ya da ileride her şeyin daha kötü olabileceği değil. Uygarlığımızın yönünü pek çok kez değiştirdik, bir kez daha değiştirebiliriz. Mesele elimizdekinden daha iyisini hayal edemiyor olmamız. Bugünün büyük fikirleri nerede? Son büyük idealimiz “satın alma gücü” müydü? Bundan böyle uygarlığımızın büyüklüğünü, neyi ölçtüğü meçhul gayrisafi milli hasıla üstünden mi konuşacağız? 

“Gerçekçiler İçin Ütopya, bir geleceği tahmin girişimi değil, geleceğin kilitlerini açma girişimi,” diyor Bregman. “Ve bunun için, ütopyalara geri dönmeliyiz.” Köleliğin kaldırılmasından kadın erkek eşitliğine, uygarlığımıza kilometre taşı olmuş pek çok gelişme, öncesinde birer ütopyaydı. Gerçekçiler İçin Ütopya, pek çok saha çalışması, deney ve vakadan faydalanarak, günümüzde ütopik gelebilecek kimi fikirlerin (mesela çalışsın çalışmasın herkese temel gelir) aslında erişilebilir olduğunu gösteriyor. Yeter ki tüketim üstüne kurulmuş, piyasa gerçekleri üstünde uzlaşmış bir uygarlıktan daha iyisi olabileceğimizi hatırlayalım.

Yeter ki yeniden büyük hayaller kuralım.

“Sağ-sol klişeleriyle dolu beylik tartışmalara doyduysanız, cesur düşünce, taze fikirler ve kanıt temelli argümanlarla dolu Gerçekçiler İçin Ütopya’yı seveceksiniz.” -Steven Pinker -

“Sızlanmaktan bir adım öteye geçmek isterseniz, bu kitabı okuyun.” - Evening Standard -

 

Sayfa ve kapak uyarlama: Betül Güzhan

 

 

 

 

 

 

 

Puanlamalar
%30,8
%38,5
%15,4
%7,7
%7,7
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

12.02.2019

Sanki benim için, hatta benim adıma yazılmış....

İçinde yaşadığımız yer ve zamanın olumsuzlukları paçamızdan aşağı doğru çekerken bizi, aklımızdan çıkarmamamız gereken, çok olumlu gerçeklerle başlıyor. "Dünya tarihi boyunca hiç bu kadar iy bir yer olmadı" Şaşırdınız mı? Rakamlarla ve tarihi gerçeklerle düşündüğünüzde son derece doğru."Aaah nerdeee, olmaz ki öyle şey" diyeceğimiz önermelerle devam ediyor. Asla olmaz sandıklarımızın hiç de imkansız olmadığını, bilimsel kanıtlarıyla açıklıyor ve sık sık tekrar ediyor "tüm ütopyalar, gerçekleşmeden hemen öncesine kadar olanaksız görünür. Gerçekleştikten hemen sonra ise neden imkansız sandığımızı bile hatırlayamayız""Günümüz dünyasının en önemli problemi, herkesin distopyaya takılması, kimsenin ütopyalar üzerinde düşünmeye cesaret edememesidir" gibi hak verdiğim bir iddiası da var.Çok kolay lokma değil ama hayatın genel gidişatı ve dünyanın halleri konusunda morale ihtiyacınız varsa tavsiye ederim.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.