29,0 TL
Standart Teslimat : 28 Haziran - 01 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Geleceği Görenler-Türkiye'nin İlk İnternet Girişimleri Kitap Açıklaması

 

Hayatının tam merkezinde “internet” olan günümüz gençliğinin aksine, onlar Türkiye’de internetin ilk günlerine tanıklık eden ve sanal dünyaya bağlanmak için zaman zaman uzun kuyruklarda sıra bekleyip yokluk yıllarında geleceği gören bir grup çılgın girişimciydi. İçlerinden yükselen heyecanın peşine düşüp büyülü internet dünyasının kapısını araladılar ve 1990’ların ikinci yarısında “internet girişimi” kavramını Türkiye’de filizlendirdiler.
O dönemde internet bağlantısı çok zayıf ve ona erişebilen kişi sayısı çok azdı fakat tıpkı Silikon Vadisi’nde olduğu gibi Türkiye’de de bu dâhi gençler internet girişimciliğine soyunmaktan imtina etmemişti. Amazon, Google ve Yahoo!’nun dot-com patlamasından sağ çıkması gibi Türkiye’de de 2001 Ekonomik Krizi’nden sağ çıkan söz konusu girişimler ve onları takip edenler, .com girişimciliğinin ve internet ekonomisinin oluşmasında büyük rol oynadı.
Üretmeye başlamak için sahip olunması gereken tek şey bir bilgisayar, internet bağlantısı ve tecrübeyle desteklenen bir motivasyondu. Kimi aileden girişimciydi, kimi ailesine rağmen bu yola girdi ama hepsi de geleceğin ayak seslerini o günden duymuştu. Öyle büyük işler başardılar ki bugün bile etkileri sürüyor. 
Mynet, Ekşi Sözlük, İtiraf.com, Pilli Network, Yemeksepeti, GittiGidiyor, Nokta Medya, Cember.net, Grou.ps, Webrazzi.
İşte teknolojinin dönüşümü, girişimcilik ve internet kültürü konularında uzmanlaşan Fırat Demirel’in kaleminden dünün girişimleri, bugünün başarılı isimlerinin hikâyeleri…
Henüz internetin yeni yeni kullanılmaya başladığı bir dönemde bazen dev bir şirketin yönetimini reddedip kendi işini kuran genç bir iş adamının hayatına, bazen gül gibi mesleğini bırakıp çok yeni bir alana odaklanan cesur mühendislerin dünyasına konuk olacaksınız. Saatlerce bilgisayar başından kalkmayan gençlerin neler yapabileceğini; kimi Almanya’dan kimi de Kıbrıs’tan dönen girişimcilerin kendi ülkelerine nasıl değer kattıklarını okuyacaksınız.
Ve belki de bu kitabı bitirdiğinizde daha fazla ses getirecek hikâyelerin çıkmasına -bir girişimci, bir uzman veya bir destekçi olarak- siz vesile olacaksınız.
Tabii eğer mücadeleye atılmaya hazırsanız…

 

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

12.04.2020

Girişimciler için harika bir kitap

Her ne kadar kendim bir girişimci olmasam da, gözü pek girişimcilerin hikayeleri her zaman ilgimi çekmiştir... Özellikle internet ve teknoloji şirketlerinin kuruluş ve hayatta kalma öykülerini merak etmişimdir. İşte bu merakıma cevap olarak düşünüp aldığım "Geleceği Görenler" kitabını okuduğumda, bu konuda yazılmış harika bir eser olduğunu gördüm...Fırat Demirel'in ince işçilikle kaleme aldığı kitabı, ülkemizde hayat bulan internet girişimlerinin ilk elden hikayesini anlatıyor... İsimlerini sıkça duyduğum ama kuruluş serüvenlerini bilmediğim girişimlere yakından tanık olmak, kurucularının ağzından o günleri okumak, onların girişimcilere tavsiyelerini almak güzel bir tecrübe oldu benim için...Kronik Kitap'tan çıkan bu kitabı, içinde girişimcilik ateşi yanan herkese tavsiye ederim...

26.07.2019

Farklı Hayatlar Ortak Başarılar

Kitapta birçok farlı girişimcinin yaşamı ve iş hayatı önemli noktaları ile özetlenmiş. Birçok ünlü firmanın hangi süreçlerden geçtiğini, olayın iç yüzünü farklı kişilerden görebiliyorsunuz.Oldukça merak uyandırıcı ve okuyanın elinden bırakamadığı bir kitap.En önemlisi bu kadar tecrübelilerin zorluklara karşı nasıl davrandıklarını birinci kalemden okumak oldukça faydalı.

06.02.2019

Geçmişten Geleceğe Tecrübeler

Türkiyenin’in ilk internet girişimlerinin anlatıldığı ve kurucularının tecrübelerini paylaştığı bu kitabı ben çok beğendim. İnsanların belki yıllar belki de milyonlar harcayarak edindiği tecrübeleri, okuyarak öğrenmek büyük lüks.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.