4/5 - 20 Kişi Yorum Yap
65,0 TL
100,0 TL %35
Standart Teslimat : 06 Aralık - 10 Aralık
Bu üründe kargo bedava!

Felsefe Tarihi Kitap Açıklaması

Büyük Alman şairi ve düşünürü Johann Wolfgang von Goethe, “Üç bin yılın hesabını göremeyen karanlıkta yolunu bulamaz; günü gününe yaşar ancak” derken, sadece bireylerin değil, toplum ya da kültürlerin de felsefe tarihine duydukları ihtiyacı anlatmak istiyordu.


Modern dünyanın karmakarışık ve her yönüyle bunaltıcı koşulları içinde insan, hayatını doğru yönetebilmek ve ona anlam katıp değer yükleyebilmek için felsefeye, büyük felsefi soruları yanıtlamaya ihtiyaç duyar. Felsefe yapmayı öğrenebilmek içinse felsefe tarihine ihtiyaç duyulur. Bunun da en önemli nedeni, büyük filozofların iki bin beş yüz yıldan beri ele aldığı konu ve soruları, hâlâ onların bize sağladığı ipuçları veya argümanlar üzerinden sorguluyor olmamızdır.


“Adaletin, mutluluğun, aşkın ne olduğu”, “kimin, nasıl yönetmesi gerektiği”, “siyasal bir sistemin hangi temel etik ve politik ilkeler üzerine inşa edileceği”, “gerçekten var olanın ne olduğu”, “bizim başkalarına karşı ne tür yükümlülüklerimizin bulunduğu” gibi soruları soranlar ilk bizler değiliz. Bu sorular, Sokrates, Platon ve Aristoteles tarafından da sorulmuş ve felsefe tarihi boyunca daha pek çok filozofun ilgi odağında yer almıştır.  


İşte bundan dolayıdır ki felsefe ve felsefe tarihi, entelektüel dünyamızı zenginleştirecek, yolumuzu bulmada bize yardımcı olacak fikirlerle ve çıkartabileceğimiz derslerle doludur. Çağdaş İspanyol düşünürü George Santayana “Geçmişi hatırlayamayanlar onu tekrarlamaya mecburdurlar” sözüyle tam da bunu kastediyordu. Ahmet Cevizci’nin Felsefe Tarihi, Antik Yunan’dan Hıristiyan ve İslam felsefesine, modernizmden postmodernizme kadar, işte bu iki bin beş yüz yıllık düşünce tarihini ayrıntılı, sistemli ve anlaşılır bir biçimde sunuyor.


 


(Tanıtım Bülteninden)


 


 

 

Puanlamalar
%55
%20
%15
%5
%5
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

28.07.2021

Başarılı

Hem felsefe öğrencileri için hem de felsefeye ilgi duyanlar için güzel bir derleme kaynak olmuş. Dili her ne kadar sade de olsa, bir sözlük ile okunmalı veya terimlere iyi hâkim olmak gerekli. Aksi hâlde bilgiler havada kalabilir. Kütüphanenizde mutlaka bulunması gerekli diye düşünüyorum.

16.02.2021

Etraflı bir çalışma

Yoğun emek sonucunda ortaya çıkan ciddi bir eser okunmalı.

05.01.2021

harika

felsefeyle uğraşanların sürekli elinin altında bulunması gereken kitaplardan biridir.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.