4/5 - 26 Kişi Yorum Yap
39,75 TL
65,0 TL %39
Standart Teslimat : 28 Ekim - 01 Kasım
50 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Fatih Sultan Mehemmed Han Kitap Açıklaması

Fatih Sultan Mehmed üzerine yaptığı çalışmalarını 1950’lerde yayımlamaya başlayan Halil İnalcık’ın yaklaşık altmış yıllık birikiminin yer aldığı bu kitap, Fatih ve devri hakkında monografik bir eser. Fatih Sultan Mehemmed Han, İnalcık’ın daha önce muhtelif dillerde yayımlanmış makalelerinin yanı sıra yeni yazılarını da içeriyor.

Kitabın birinci bölümünde, Osmanlı ve Bizans (1302-1453) ilişkileri ve İstanbul’un fethi ele alınırken, fetih sonrası idare ve kurumlara dair yeni düzenlemeler, dönemin arşiv belgeleri ve kanunnameler ışığında inceleniyor. Ayrıca Fatih dönemi mâliye idaresi ve imparatorlukta rayiç olan meskukat üzerinde durulurken, birinci elden kaynaklar detaylı bir şekilde tahlil ediliyor. İkinci bölümde ise, İnalcık’ın ilk defa bu eserde yayımlanacak olan yazıları da yer alıyor. Halil İnalcık’ın “Fatih Sultan Mehmed” hakkında kaleme aldığı bu kapsamlı çalışma, zengin bibliyografyasıyla da araştırmacılar için eşsiz bir kaynak niteliğindedir.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar
%42,3
%30,8
%19,2
%3,8
%3,8
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

16.02.2021

F. Sultanuçı Tanımak

Doğru ve derin bilği edinmek için kaçınılmaz eser.

12.02.2021

Fatih hakkında makaleler

Hocanın Fatih Sultan Mehmet hakkındaki makalelerinin derlenmesiyle oluşturulan akademik bir eser. Tarih severler kitaplığında bulundurmalı

09.02.2021

Her yönüyle bir yapıt

Fatih'in her yönünü ele alan bir yapı. Mutlaka bulundurulmalı.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.