Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Fareler ve İnsanlar Kitap Açıklaması

 

Okurlarını zaman zaman duygulandıran, gülümseten, şaşırtan ve olayları tatlı sert diliyle aktaran John Steinbeck’in sürükleyici serüveniyle buluşamaya hazır mısınız? Büyük Buhran döneminde Kaliforniya’da geçen hikâyede yazar, dönemi tüm gerçekliğiyle aktarıyor. Bir solukta okunan roman, hikâyesiyle okuyucu üzerinde kalıcı bir etki bırakmayı başarıyor. İnsanların insan gibi yaşama mücadelesini çarpıcı bir dille aktaran “Fareler ve İnsanlar” eseri, okuma keyfinizi sonuna kadar yüksek tutuyor. Gelin, bir solukta bitireceğiniz, hikâyesiyle beğeni kazanan romandan bahsedelim.

 

“Fareler ve İnsanlar” adlı kitabı neden okumalısınız?

Roman, ortak hayalleri olan ancak zıt karakterli iki mevsimlik işçi George Milton ve Lennie Small'un hayat mücadelesini ve yaşadıkları zorlukları konu ediniyor. Ekonomik güçlükleri ve sınıfsal farklılıkları etkileyici bir şekilde aktaran eser, okurlarını yaşamı sorgulamaya davet ediyor. Merhametliyle zalimin, iyiyle kötünün, güçlüyle güçsüzün, zenginle yoksulun karşılaşmasını ve tüm zıtlıkların hayata etkisini eşsiz bir ritimle okura ulaştırıyor. Eser; toplumsal dengesizlikleri, insanların tutumlarını, kadının toplumdaki yerini ve ırkçılığın vardığı düzeyi etkili bir dille aktarıyor. Okura eseri okurken hikâyeye ve döneme ait olma hissi veriyor. Kahramanları aktarış şekliyle okuyucuyu karakterlerle empati kurmaya teşvik ediyor. Son derece gerçekçi, okuyucuyu canlı tutan ve heyecanlandıran bir üslupla kaleme alınana eser; birçok okuyucu gibi sizi de büyüleyecek.

 

Bunları biliyor muydunuz?

John Steinbeck’in yazdığı ve orijinal adı “Of Mice and Men” olan “Fareler ve İnsanlar” romanının ismine Robert Burns’ın “To a Mouse” şiirinde geçen bir bölümün ilham kaynağı olduğunu biliyor muydunuz? Peki, eleştirmenlerce övgü alan eserin çeşitli sebepler öne sürülerek ABD’nin birçok kütüphanesinde ve okullarında yıllarca yasaklandığını duymuş muydunuz? Sel Yayıncılık'tan çıkan ve Belkıs Çorakç'nın Türkçeye çevirdiği Fareler ve İnsanlar, 111 sayfadan oluşur. Kapak tasarımı Gülay Tunç, sayfa tasarımı ise İklime Yılmaz imzası taşır. Bilge Sancı ve Mısra Gökyıldız'ın yayına hazırladığı eserin özgün dili ise İngilizce. Yazar romanını “Gazap Üzümleri” adlı eseriyle eş zamanlı olarak yazar. Ancak romanın ilk taslağını Steinbeck'in köpeği Toby yer. John Steinbeck’in hem roman hem tiyatroya uygun bir şekilde kaleme aldığı roman, her iki türde yazılan ilk eser olma özelliğini taşır. “Fareler ve İnsanlar”, birçok çizgi filme ilham kaynağı olur. Defalarca tiyatro sahnesinde sergilenen hikâye, Türk sineması da dâhil olmak üzere birçok defa sinemaya uyarlanır. 1939 (IMDb: 7.9) ve 1992 (IMDb: 7.5) yapımı, kitapla aynı ismi taşıyan filmler; keyifli bir seyir sunar.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Birçok eseri bulunan John Steinbeck’in “Fareler ve İnsanlar” kitabını okuduktan sonra “Gazap Üzümleri”, “Cennetin Doğuşu”, “Cennet Çayırı”, “Yukarı Mahalle”, “İnci” ve “Bitmeyen Kavga” gibi eserlerine de göz atabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

16.02.2022

Harika

Herkesin okuması gereken kitaplardan

04.12.2021

Kalbim kırıldı.

Harika bir dostluk örneğinden bahsettiği söylense de bu olayı romantize etmekten başka bir şey değil bana kalırsa. Çok gerçekçi ve çarpıcıydı. Daha önce bir kitaptan tokat yemediyseniz bundan yersiniz.

16.11.2021

Harika

Herkesin okuması gereken bir kitap gerçekten. O kadar gerçek ki okuyan anlar zaten ne demek istediğimi.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.