7,8 TL
Standart Teslimat : 17 Ağustos - 20 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Elektra - Hasan Ali Yücel Klasikleri Kitap Açıklaması

 


Sophokles (MÖ 495-406): Yunan tragedyasının en önemli yazarları arasında adı ilkönce hatırlanan Sophokles, konuları işleyişi ve oyundaki karakterleri canlandırılmakta ustalığıyla ayrı bir yere sahiptir. Tiyatro tekniğini geliştirmiş, diyaloglara, dekor ve kostüme önem vermiştir. Tragedyalarında dönemin yazarlarında rastlanmayan derli toplu bir içyapı görülür. Eserlerinde yazgı sorununu her zaman ön planda tutar. Katıldığı yarışmalarda yirmiden fazla ödül almıştır. Yüz yirmi üç tragedya yazan Sophokles'in eserlerinden sadece Aias, Antigone, Kral Oidipus, Elektra, Trakhis Kadınları, Philoktetes, Oidipus Kolonos'ta günümüze ulaşabilmiştir.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 57

Baskı Yılı: 2015


Ciltli:

Sayfa Sayısı: 57

Baskı Yılı: 2012


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 48

Baskı Yılı: 2012


Dili: Türkçe
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

09.02.2019

Sophokles'in fatalizmi üzerine

Sophokles  bu  kitabında  da  Tanrıların  yazgısı  karşısında güçsüz  kalan  insaları  ele  alıyor.  Oedipus  kitabındaki benzer temayı kullanıyor, kadercilik ve tanrıların acımasız oyunları bu sefer bozuk  anne  evlat  ilişkisi  ,  intikam, güce  boyun  eğmek veya eğmemek şeklinde karşımıza çıkıyor. Freud benzeri bir bakış açısı eklemek gerekseydi Ilkel  ataerkil  baba  öyle  ya  da  böyle  ölmüştür  ve ölümüne  "annenin  yeni  eşi"  sebep  olmuştur.    Hikaye babanın  ölümünden  sonrasına  odaklanır.  Elektra kederli,  çaresiz  ,  adaletten  ödün  vermeyen  bir  figür olarak  karşımıza  çıkar.  Kardeşi  Khrysothemis'le geçen  diyalogda  adalete  dair  tutumunu  net  bir şekilde  ortaya  koyar. Elektra "Bu  tavrın  kanun  olduğu  yerde  yaşamak istemiyorum." Yazar  kardeşiyle  zıtlığı  üzerinden  kahramanın karakterini  çizmiştir.  Oyunun  tamamı  bu  şekilde kurgulanmış.  Diğer  kişiler  hatta  olayin  kendisi  bile  , Elektra'nin  kişiliğini  ve  iç  dünyasını  anlatabilmek  için var  gibidir.  Olayda  aktif  olarak  rol  alan  kişiler  bile  çok az  replige  sahiptir.  Kralı  öldüren  Klytaimnestra,  yeni  kral Aigistos  ve  babasının  intikamını  alan  Orestes'tir  ancak eylemin  kendisini  yapan  karakterlerden  neredeyse  hiç bahsedilmez  aksine  Elektranin  nasıl  acılar  yaşadığı üzerinde  durulur.  Yine  de  tüm  'çaresizliğine'  rağmen davranışlarının  sorumluluğunu  alabilen  güçlü  bir karakterdir  Elektra.  Orestes'i  ülkeden  kaçıracak  , cinayet  için  açıkça  annesini  suçlayacak  ,ölümü  göze alarak  babasının  intikamını  almaya  çalışacaktır.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.