34,2 TL
Standart Teslimat : 12 Ağustos - 15 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Eğirdir Anamas Köy Tarih Araştırmaları Kitap Açıklaması

 

Eğirdir ve Anamas köylerinin devlet arşivlerinde yer alan kayıtlarını bu eserde bulacaksınız.
Araştırmacı Yazar Bekir Manav’ın iki yıllık köy, bölge gezilerinde yaptığı araştırmaların devlet arşivlerindeki kayıtlarla harmanlanmış hâlidir.

Başlıca Anamas ve Eğirdir köylerinin devlet arşivlerindeki tahrir defterlerindeki dönem kayıtları, kaç hane olduğu, hangi tarihlerde kurulduğu gibi bilgiler ve ilk gelen Yörük aşiretleri, hangi Yörük hangi köye yerleşmiş, resmî kayıtlarıyla bu eserdedir.

Barla ve civârı dönemde ayrı kâzâ olduğu için bu kitapta yer almamaktadır.

Başta Sarıidris, Yuvalı (Direskene), Yılanlı, Pazarköy, Gökçehüyük, Sorkuncak, Bağıllı, Çakal Aşireti, Karacahisar, Koçular, Yakaafşar olmak üzere köylerde yaşayan kişiler, 1840 itibariyle tek tek orijinal defterlerden günümüz diline çevrilmiştir.

Her köyün kuruluş hikâyeleri Bekir Manav’ın arşivlerden çıkardığı kayıtlarla çürütülmüş ve köylerin eski – yeni isimleri resmî kayıtlarla tablolar halinde çıkarılmıştır.

Ayrıca 1481-1501 yıllarında Isparta ilçelerine iskân olan Yörük aşiretleri, dönem dönem tahrir defterlerinde köy hane sayıları, hangi köyün hangi tarihte nereye kayıtlı olduğu gibi, daha önce ince çıkarılmamış, çalışılmamış bilgiler içermektedir.

Hamid Sancağı’nda 1530 yılı tahrir defteri okunduğu için, genel hatlarıyla günümüz diliyle okunmayan arşiv defterleri ne öncelik verilmiştir.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.