4/5 - 13 Kişi Yorum Yap, Kazan!

Sayfa Sayısı : 198

İlk Baskı Yılı : 2005

Dil : Türkçe

Profesör Nisbet'in kültürel psikoloji alanında çığır açacak uluslararası araştırmalarını belgeleyen Düşüncenin Coğrafyası, doğruluğuyla ikna edici ve vardığı sonuçlarla şaşırtıcı görünen bi ... Tamamını gör
16,89 TL
22,22 TL %24
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Profesör Nisbet'in kültürel psikoloji alanında çığır açacak uluslararası araştırmalarını belgeleyen Düşüncenin Coğrafyası, doğruluğuyla ikna edici ve vardığı sonuçlarla şaşırtıcı görünen bir dizi karşılaştırmalı incelemede şu tür sorulara yanıt arıyor:

Kadim Çinliler neden Yunanlılar gibi geometride değil de sadece cebir ve aritmetikte başarılı olmuşlardır?
Doğu Asyalılar bir nesneyi çevresinden soyutlamakta neden
zorlanırlar?

Batılı bebekler isimleri fiillerden daha hızlı öğrenirken, Doğu
Asya'da neden tam tersi geçerlidir?

Bu bilişsel farklılıkların uluslararası siyasetin geleceği açısından
ne gibi sonuçları olabilir? Bunlar Fukuyama'nın "tarihin sonu"
senaryosunu mu, yoksa Hungtington'un "uygarlıklar çatışması'nı
mı desteklemektedir?Sayfa Sayısı: 198

Baskı Yılı: 2005


Dili: Türkçe
Yayınevi: Varlık Yayınları

 

Puanlamalar

%61,5
%30,8
%7,7
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

24.01.2012

Önemli bir hata

Kitapla ilgili diğer okuyucuların yorumuna katılıyorum. Ancak kitabın en önemli eksikliği karınca duası gibi basılmış olması. Çok istememe rağmen sırf bu yüzden kitabı bitiremedim. Bu kadar küçük punto ile basılmasını anlayabilmiş değilim. Amaç kağıttan tasarrruf sağlamak, insanların gözlerini bozmak ya da okuma zevkinin içine etmek mi? Çözemedim. Neden karınca duası şeklinde basıldığını idefix editörü bizim için yayınevine sorup bir açıklama yaparsa memnun oluruz. Bu arada kitabın iri puntolu baskısı varsa değiştirme şansı da verilmeli diye düşünüyorum.

10.11.2007

Her şeyin temeli düşünce tarzı

Batılıların nesneye, doğuluların bütüne ve ilişkilere dayanan düşünce tarzını, yapılan psikolojik ve sosyolojik deneylerle anlatılmış. Doğuluların toplumsal ve uzlaşıcı kültürü ile batılıların bireysel ve özgürlükçü!! kültürü karşılaştırılmış. En sonda yapılan tespit de doğru aslında: Batı ne kadar doğuyu kültürel anlamda istila ettiyse, doğunun da batıdaki yaşam ve düşünce tarzlarını önemli ölçüde etkilediğine dikkat çekiliyor. Tavsiye ediyorum..

05.09.2005

Doğulu muyuz? Batılı mı? Ya da ne kadar Melez?

Yazar Çinliler'in ve Yunanlılar'ın düşünce yapıları, davranışları ve önemsedikleri değerler arasında yaptığı mukayese ile doğu ve batının farklılarını ortaya çıkarmaya gayret etmiş. Çin başlığı altında tüm doğu, Yunan başlığı altında tüm batı anlatılmak istenmiş. Yazar bu kitapta Doğu ya da Batı arasında bir seçimde bulunmamaktadır. Bu seçimi okurlara bırakmakla, bizlere geleceğimizle karar vermede sorumluluk yüklemektedir. Bu seçim mutlaka yapılmalı ve toplumlar bu seçim doğrultusunda oluşturulacak rotada yönlendirilmelidir.
<br>
Çinliler'in aritmetik, bütüne bakmak, fiilleri daha çabuk öğrenmek ve toplumsal düzene uymakla Yunanlılar'a karşı mukayeseli üstünlükleri; Yunanlılar'ın ise geometri, nesneyi analiz etme, isimleri daha çabuk öğrenme, özgürlüklerine verdikleri önem ve çok seslilik konularındaki mukayeseli üstünlükleri ön plana çıkmaktadır.
<br>
Kendimizin ve toplumun içinde bulunduğu koşulları değerlendirmemiz için bir pusula görevi  görecektir Nisbett'in bu araştırması. Bu farklılıklardan yola çıkılarak Türkiye'nin mevcut durumunun analiz edilmesinin son derece yararlı olacağına inanıyorum.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız