3,5/5 - 48 Kişi Yorum Yap
28,05 TL
39,5 TL %29
- Teslimat Seçenekleri -
Hızlı Teslimat : 13 Ağustos
Standart Teslimat : 14 - 18 Ağustos
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Drina Köprüsü, şüphe yok ki, geçtiğimiz yüzyılın en büyük romanlarından biri. 1961'de İvo Andriç'e layık görülen Nobel Ödülü, edebiyat dünyasında, özel olarak bu kitaba verilmiş gibi kabul edildi; kitap o yıllarda Türkiye'de de büyük ilgi gördü. Drina Köprüsü, hiç eskimeyecek değerinin ötesinde, kırk-elli yıl sonra 1990'ların Yugoslavyası'nda yeniden güncellik kazandı. Acı bir vesileyle: ülkedeki çok milletli, dinli, çok kültürlü hayatı tahrip eden iç savaşlar silsiseyle... Bu eseri savaşın hemen bütün tarafları bir şekilde sahiplendiler. Kimileri de, Sırpların, Hırvatların, Müslümanların birarada olamazlığının belgesi gibi 'okuttular' bu romanı. Drina Köprüsü, eski Bosna'nın, orada yaşayan herkesin paydaş olduğu hayatınadair, bu hayatın milliyetçilikler çağında nasıl değiştiğine dair bir roman. Belki de bir romans demek lazım - bir millete, cemaate değil de bir ülkeye, bir vatana adanmış bir aşk romanı. Diğer eserlerini de yayıma hazırladığımız Ivo Andriç'in bu başyapıtı, Osmanlı'da farklı toplulukların nasıl birarada yaşadığını geniş bir görüşle ve incelikle tasvir ediyor. Anlatılan ne müthiş bir uyum hikayesi, ne de mutlak bir zulüm hikayesi. Kimliklerin, dinlerin, devletlerin ve de her şeyin ötesinde, içinde insanların olduğu, karmamış, zengin bir hayat tablosu. Zaten Drina Köprüsü'nü büyük roman yapan da bu: Osmanlı, Bosna, Sırplar, Müslümanlar vs. meselelerini okura tamamen unutturabilen bir büyük roman.Sayfa Sayısı: 354

Baskı Yılı: 2004


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

"Drina Köprüsü bir romandan çok Bosna-Hersek’teki yerli halkın hayatını ve yüzyıllar boyunca geçirdiği dönüşümleri tasvir eden kısa hikâyeler dizisi şeklinde düzenlenmiş bir vakayiname. "

Başlangıçta hiç köprü yoktu. Sonra bir köprü vardı. Sonra köprü yine yoktu. Ve yine bir köprü vardı. Ivo Andric’in Drina Köprüsü adlı yapıtında, aynı zamanda Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü olarak da bilinen, Mostar’ın Eski Köprü’sünün karmaşık hikâyesi, en azından bu hikâyenin bir bölümü ele alınır. Hikâyede Andric, 16. yüzyıldan köprünün yapılmasından, 1914 yılında 1. Dünya Savaşı’nın başlamasına ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun tamamen dağılmasına kadar geçen süreci anlatır. Açık söylemek gerekirse, Drina Köprüsü bir romandan çok Bosna Hersek’teki yerli halkın hayatını ve yüzyıllar boyunca geçirdiği dönüşümleri tasvir eden kısa hikâyeler dizisi şeklinde düzenlenmiş bir vakayiname. Yakın zamanda Bosna’da çok kan döküldüğü düşünülecek olurs.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%47,9
%27,1
%14,6
%6,3
%4,2
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

15.05.2020

Çok sürükleyici

Bir köprü çevresinde yer alan insanların yüzyıllar boyu süren sıcacık öyküsü, harika bir kitap.

03.12.2019

Tarihe Köprü

Andriç bir köprü üzerinden yüzyıllara dayanan bir Balkan Destanı çıkarmış. Köprüden geçen bütün insanlar, aşağıda akan su gibi bazen sakin, bazen hırçın, acımasız, melankolik ve bazen çok huzurlu olabiliyor. Edebiyata doyacaksınız. Olağanüstü. Şahane bir roman. Çeviri çok iyi. Daha ne olsun. Andriç'i Bosna'lı bir Türkoloji öğrencisi sayesinde okumaya başladım. Bana bu büyük yazarı anlattığı ve okumama vesile olduğu için minnet duyuyorum.

02.12.2019

Mutlaka okunmalı

Herkesin okuması gereken bir kitap. Balkanlarda yaşananlar asla unutulmamalı ve unutturulmamalı !

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.