3/5 - 1 Kişi Yorum Yap
12,95 TL
18,5 TL %30
Standart Teslimat : 20 Eylül - 24 Eylül
50 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Dönüşüm Kitap Açıklaması


İlk kez 1915 yılında yayınlanan ve sonrasında 20. yüzyılın en önemli eserleri arasına giren Dönüşüm, gezici bir kumaş pazarlamacısı olan Gregor Samsa'nın bir sabah tedirgin düşlerinden uyandığında kendini devasa bir böceğe dönüşmüş olarak bulmasıyla başlar. Bu dönüşümün hikmetini asla öğrenemeyiz. Neden artık kubbeli bir karnı, panzer sertliğinde bir sırtı vardır, neden çaresizce kımıldanan bir sürü cılız bacakla uyanmıştır, bilemeyiz. Kafka bunu bize hiçbir zaman açıklamaz. Ancak haşereye dönüşmesinin ailesine yaşattığı sıkıntılarla, bu yeni haline alışmasının zorluklarıyla cebelleşen eski insan, yeni böcek Bay Gregor Samsa, dünyanın tüm üniversitelerinde hâlâ üzerinde çalışılan, özellikle Batı sineması, edebiyatı üzerinde derin etkiler bırakan, böcekliği bir metafor olarak popüler kültüre mal eden bir hikâyenin kahramanı olur ve bize insanlık haline, yabancılaşmaya, diğerlerinden farklı olmaya dair hiç eskimeyecek gibi görünen içgörüler sunar.


Dönüşüm, absürtlüğü ve insanın tekinsiz ihtimaller karşısındaki korkularını en uç noktalara taşıyarak içimize büyüteçli bir ayna tutar. Samsa'nın böceğe dönüşmesinin sebebini bilemesek de, bu kısa romanın bunca sevilmesinin hikmeti belki de budur.
(Tanıtım Bülteninden)


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 79

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 52

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kafka

 

Puanlamalar
%0
%0
%100
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

28.04.2019

Kısa ve öz bir açıklık

Okumadan önce bir çok kez tereddüte düştüm neden Kafka okumalıyım diye, bunun sebebi toplumun bayağılaştırmış olmasıydı kimsenin olumsuz yönde yorumu yoktu. Ama kesinlikle okunmaya değer buluyorum. Canınızı sıkacak yönlerinden bahsedeceğim sadece; ortalarında veya başlarında ufak bir kafanızı bulandıracak ama ardından sizi açtığında kitabın size kısa geldiğini göreceksiniz daha fazlasını isteme arayışına gireceksiniz. Şimdiden keyifli okumalar diliyorum.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.