Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Dönüşüm

Dönüşüm

Dönüşüm

8/10 - 227 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar:
Çevirmen: Ahmet Cemal
Yayınevi :

Can Yayınları , Dünya Klasikleri Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Franz Kafka'nın 1915'te yayımlanan Dönüşüm adlı öyküsü, yazarın, anlatım sanatının doruğuna ulaştığı bir eseridir. Küçük burjuva çevrelerindeki yozlaşmış aile ilişkilerini en ince ayrıntılarına kadar irdeleyen bu uzun öykü, aynı zamanda toplumun dayattığı, işlevini çoktan yitirmiş kalıplara bilinç düzeyinde başkaldıran bireyin tragedyasını çarpıcı bir biçimde dile getirir.

Kitabın Değişim olarak bilinen adının gerçekte Dönüşüm olduğu, ifadesini Ahmet Cemal'in açıklamasında bulur: "Gregor Samsa'nın bir sabah kendini yatağında bir böcek olarak bulması, salt bir değişim değil fakat 'başkalaşım'dır O, insanlığını koruyarak bazı değişiklikler geçirmemiştir; artık farklı bir canlı türü olmuştur."

Bu açıklama, Kafka'nın eserini tanımlarken kullandığı ifadeyle de örtüşür: "Herkes, beraberinde taşıdığı bir parmaklığın ardında yaşıyor. Şimdi hayvanlarla ilgili bunca şey yazılmasının nedeni de bu. Özgür ve doğal bir yaşama duyulan özlemin ifadesi. Oysa insanlar için doğal yaşam, insanca yaşamdır. Ama bunu anlamıyorlar. Anlamak istemiyorlar. İnsan gibi yaşamak çok güç, o nedenle hiç olmazsa kurgusal düzeyde bundan kurtulma isteği var... Hayvana geri dönülüyor. Böylesi, insanca yaşamaktan çok daha kolay."
(Tanıtım Bülteninden)


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 104

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 75

Baskı Yılı: 2001


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2001

Sayfa Sayısı : 104

Dil : Türkçe

ISBN: 9789750719356


Yorumlar (44)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Kapak!

Bu kapağın tasarımını da hep beğenmişimdir. Gerçi yine Can yayınlarının, kapağında sadece büyükçe DAVA yazan, Dava adlı kitabın kapak tasarımı kadar beğenmesem de yine bunu da çok beğenirim.

Belki başka bir yayınevi

ilk Kafka kitabımı bitirdim. Ancak yer yer paragrafın akışkanlığı bozan cümleler vardı yada tarzını ilk defa denediğimden bana öyle geldi. Sanırım çeviriden kaynaklanıyor belki çeviriden dolayı başka bir yayın evi tercih edilebilir örneğin Cem yayın evi değişim adıyla çıkarmış.konusu günümüzde de halen geçerli. En çok yabancılaşma olgusunun varlığını hissettim.

biraz sen biraz ben

kitap okunmalı... öykünün kısa oluşu teşvik edici bir sebep ve okuduktan sonra sevmezseniz yine sevmeyin Kafka´yı...

etrafa, yaşama ve bazen ailenin sana ne kadar yabancı olduğunu hissettiğin kendinden bile tiksindiğin anlar olurya...