4,5/5 - 3 Kişi Yorum Yap
4,05 TL
6,0 TL %32
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 10 Mayıs - 15 Mayıs
Standart Teslimat’ta 125 TL üzeri kargo bedava!

Dolaptan Temaşa-Türk Edebiyatı Klasikleri 14 Kitap Açıklaması

Ahmet Mithat’ın “Maksadımız yeniçeriliğin mevcut olduğu zamanlardaki eğlencelerin bazılarını anlatmak” diye bahsettiği Dolaptan Temaşa’da pek de bilmediğimiz yaşayışıyla bir dönemin kapıları aralanıyor. İstanbul’un mahalle kahveleri, “helva sohbetleri”, giyim kuşam ve âdetleri, hatta eşyasıyla... Kısa, ancak oldukça zengin içeriğiyle roman Behram Ağa, Dilber Leyla, Yeniçeri Zorlu Mustafa ve Paşalı Ahmet Ağa karakterleri arasında gelişen komedi ve gerilim unsuruyla bezeli, cinayetlere varan olayları konu alıyor.

Ahmet Mithat Efendi (1844-1912) Tanzimat devrinin önde gelen yazarlarındandır. Gazetecilikle başladığı yazı hayatına hikâye ve roman yazarlığını da ekleyerek çeşitli alanlarda sayısı yüz elliyi bulan eser kaleme almıştır. Yazıyı halkı eğitmek için bir araç olarak gördüğünden ansiklopedik bilgilerle dolu eserlerinde okuyucuyla daima diyalog halindedir. Sofya’da Tuna gazetesinde önce yazar, daha sonra başyazar olarak gazeteciliğe adım atar. Mithat Paşa’yla gittiği Bağdat’ta ressam Osman Hamdi Bey, Muhammed Zühavi ve Şirazlı Bakır Can Muattar gibi isimlerin de bulunduğu oldukça geniş kültürlü bir çevreye girerek Batı ve Doğu kültürleri üzerine bilgisini derinleştirir. Tahtakale’deki evinde kendi matbaasını kurup kitaplarını yayımlamaya başlar. Bir yandan da yayımladığı Devir, Bedir, Dağarcık, Kırkambar gibi gazete ve dergilerle gazeteciliğe devam eder. Yazılarından dolayı Abdülaziz yönetimi Namık Kemallerle birlikte onu da sürgüne gönderir. Üç yıl süren Rodos sürgününde çocuklar için bir okul açarak ders vermeye başlar ve ilk romanlarını yazar. İstanbul’a döndüğünde çeşitli memuriyetlerde bulunur ve Türk basın tarihinin en uzun soluklu gazetelerinden Tercüman-ı Hakikat’i kurar. Hemen her konuda, üstelik yeni tekniklerle de yazan Ahmet Mithat’ın seçme eserlerine Türk Edebiyatı Klasikler Dizimizde yer vermeyi sürdüreceğiz.

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar
%66,7
%33,3
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

21.10.2020

Okunmalı

Bu defa kendinden önceki bir dönemi anlatacak Ahmet Mithat. Tercüman-I Hakikat gazetesindeki tefrika sonrası 1890’da yayımlanıyor eser ve o yıllardan geriye gidip 1826’da gerçekleştiğini söylediği bir olayı aktarıyor bizlere.•Sadece gerçekleşen olaya odaklanmayacağız. Olayın gerçekleştiği dönemdeki ‘helva ve meyhane sohbetlerine’, ‘kahvehane ahlakına’, ‘mahalle ilişiklerine’ ve ‘aileye’ de odaklanacağız.•Eserinin merkezine aldığı Behram Ağa, Dilber Leyla, Zorlu Mustafa ve Paşalı Ahmet Ağa ile anlatısını sunacak.•Temaşa. Hoşlanarak bakmak, seyretmek.Bu kelime yanına bir de ‘dolabı’ koyduğunuzda altmış sayfalık bir kitap tadına doyulmaz hal alıyor. •Türk Klasiklerini İş Bankası Kültür Yayınlarından okumaya devam ediyoruz. Buyurun.

18.10.2019

Eğlenceli

Kitabın içinde inanılmaz güzel bir mizah duygusu var, yarım günde bitiyor ama hem eğlendiriyor hem düşündürüyor

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.