58,0 TL
Standart Teslimat : 15 Ağustos - 18 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Dolandırıcı Felix Krull'un İtirafları Kitap Açıklaması

 


Etkileyici dış görünüşü, tatlı dili ve karizmatik kişiliğiyle Felix Krull, doğanın cömert davrandığı şanslı azınlıktandır, ne ki bir eksiği vardır: Toplumsal statüsü, yükselme kapılarını açmaya elverişli değildir. Fakat hayal gücünün de yardımıyla yazgı düzeltilebilir; doğanın eksiği, ikincil doğamız olarak şekillenen kültürün ve toplum hayatının içinde rahatlıkla tamamlanabilir. Böylece Krull, haksız olduğunu düşündüğü bir tesadüfle doğuştan kendisinden esirgenen ufak ayrıntıyı, dolandırıcılık kariyerinin basamaklarını hızla tırmanarak telafi etmeye girişir.

Thomas Mann, ölmeden kısa süre önce yayımladığı Dolandırıcı Felix Krull'un İtirafları'nda, bir sahtekârın toplum içindeki yükselişine tanık ediyor okuru. Mann'ın bir dönemin ünlü otel hırsızı Romanyalı Georges Manolescu'nun anılarından esinlenerek kaleme aldığı bu son romanı, ancak sanatçıya bahşedilmiş olabilecek türden bir hayal gücünü, ironik bir üslupla suçun konusu haline getiriyor. Mann'ın eserlerinde sanatçının oyun alanı olarak şekillenen gerçeklik ile görünüş arasındaki ince sınır çizgisi, Dolandırıcı Felix Krull'un İtirafları'nda hile, düzen ve entrika aracılığıyla ihlal ediliyor ve kolayca suça dönüşebilecek bir yaşantıya dönüşüyor. Dolandırıcı Felix Krull'un İtirafları, ilk kez Türkçede.
(Tanıtım Bülteninden)


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 480

Baskı Yılı: 2014


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 388

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

16.10.2014

Felix Krull

Thomas Mann, her zaman olduğu gibi ayrıntılı çevre ve insan betimlemeleriyle bizi sanki bir roman okumaktan çok sinema filmi izlermişcesine Felix Krull´un hayatına çekiyor. Gerçek hayattan vermiş olduğu ansiklopedik bilgiler ve özellikle Darwin´in Evrim Teorisini bilimsel dil yerine edebiyat dilini kullanarak uzun uzun, basit bir dil kullanarak aktarması, okuyucusunu eğlendirirken eğitmeyi de amaçladığını ve teoriyi desteklediğini gösteriyor. Yine Felix Krull´un yaşadığı şehirler arasında en az kaldığı Lizbon hakkında verdiği ayrıntılı bilgiler, romandaki diğer şehirler yanında (rneğin Krull´un Paris´deki yaşamının neredeyse tamamı, sadece çalıştığı otelde geçer) daha az bilinen Lizbon´u tanıtmayı mı amaçlıyordu acaba?  Sonuç olarak, bir devam kitabı daha olacakmış gibi aniden bitse de, sizi içine çekip, sürükleyen bir roman.

22.08.2014

Thomas Mann

Türkçeye can gibi değerli ve kalite bi yayın tarafından kazandırıldığını görmek beni çok mutlu etti.süpriz oldu.Thomas Mann diğer büyük bir eseri olan Yusuf ve kardeşleri dörtlemesini de türkçeye tekrardan kazandırmanız ümidiyle umarım vitrinlerde can kalitesi ile görebilir.Acaba böyle bir çalışma var mı ?
Bilgilendirirseniz çok mutlu edersiniz :)

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.